Padova je prošlog tjedna bila domaćin 73. izdanja Flormarta sajam koji okuplja proizvođače biljaka, materijala, namještaja, sredstava za proizvodnju i korisnike, rasadničare, velike vrtlarske centre, graditelje zelenih površina, javna tijela, talijanske i europske grupe za nekretnine. Flormart je izložba cjelokupnog visokokvalitetnog, održivog i kružnog opskrbnog lanca koja, među ostalim, diktira trendove u hortikulturi u što smo se i osobno uvjerili zahvaljujući Talijanskom institutu za vanjsku trgovinu (ICE).
Povezuje sve karike lanca
Slobodno možemo reći da je ovo više od sajma, zapravo je riječ o dinamičnom laboratoriju koji se bavi vrućim temama talijanskog zelenog opskrbnog lanca, s ciljem promicanja "zelene Italije" na domaćem i međunarodnom tržištu. Ovo je srž Flormarta – GREEN ITALY, globalne stručne izložbe cvjećarstva, zelenila i krajolika. Strateški planiran početkom jeseni u Padovi (regija Veneto), GREEN ITALY je značajna dodirna točka između svijeta proizvodnje cvijeća, biljaka, sjemena i supstrata i njegovih ključnih međunarodnih dionika: među njima, distributera (vrtni centri, DIY, veletrgovci), profesionalci uključeni u brigu, održavanje i dizajn zelenih površina, velike grupe za nekretnine i – posljednje, ali ne manje važno – javna tijela.
Kao što je to i u cijelom svijetu i u svim industrijama, i na ovom sajmu tema broj jedan je bila održivost. Najvažnije i najposjećenije predavanje nosilo je ime "Krajolik sutrašnjice" i ključna je tema talijanske političke i znanstvene rasprave. Flormart se bavio ovom temom slijedeći dva glavna smjera: potraga za rješenjima i idejama za projektiranje udobnih privatnih prostora s malim utjecajem na okoliš te urbanu regeneraciju i održivi razvoj naših gradova. Za svaki od ova dva smjera sajam je osmislio "zelenu agoru", posebno područje zamišljeno i stvoreno u suradnji s relevantnim udrugama i njihovim partnerskim tvrtkama, kako bi se predstavili projekti, razvoj trendova i inovativna rješenja u zanimljivoj i evokativnoj demonstraciji reprezentacija. Privremeno uređenje javnih zelenih površina gdje se posjetitelji mogu susresti s ravnateljima i tehničarima javnih vrtova i naučiti o upravljanju, brizi i održavanju parkova, površina s drvoredima i javnog zelenila općenito. Posjetitelji su također imati priliku otkriti održive inovacije za regeneraciju površina javne namjene, s ciljem sve većeg podizanja svijesti o društvenoj i kulturnoj ulozi koju zelene površine imaju u našim životima. Održivost je vruća tema i kod samih proizvođača koji danas paze na svaki kotačić u proizvodnji, trude se minimizirati potrošnju resursa poput tla ili vode te nastoje maksimalno iskoristiti finalni proizvod bez stvaranja nepotrebnog otpada.
Ukrasno grmlje je hit
No, osim ekologije i održivosti, puno se govorilo i o trendovima koji se u biljnom svijetu mijenjaju sporije nego je to slučaj u modi ili pak u uređenju interijera, ali se ipak mijenjaju. I da, postoji lista biljaka koje su danas in, a koje su out, iako, koje god zelenilo odabrali, nećete pogriješiti ako vas usrećuje. Ako pak želite biti u trendu – veliki come back doživio je bonsai koji smo vidjeli na doslovno svakom štandu, od svih mogućih vrsta stabala.
No, iako izgleda atraktivno, bonsai nije za svakoga jer traži puno znanja, brige i truda. Za one koji vole lijepo uređenje vanjske prostore, ali nemaju puno vremena i znanja o biljkama, sigurniji izbor su stabla koja se uklapaju u klimu i ukrasno grmlje koje je bilo prilično tražena roba na sajmu. Tu su i brojne cvjetnice, a hit bojom pokazala se ružičasta koju ćemo sutra viđati u svim buketima i na gredicama. Izložba ovakvog kalibra bila je prilika i da hrvatska delegacija upozna talijansko tržište te da se poveže s potencijalnim kupcima, odnosno dobavljačima. Nisu krili da su bili zadovoljni postignutim dogovorima, a ako je vjerovati prednarudžbama, najviše će se uvoziti upravo stabla i ukrasno grmlje.