u susjedstvu

Pogledajte kakav je namještaj Prostoria napravila za ovaj genijalan hotel

Nikola Zoko i Sava Turizem
14.02.2025.
u 10:15

Živjeti na Riklijev način znači ustati prije izlaska sunca, piti svježu bledsku vodu natašte, hodati bos po travnjaku prekrivenu jutarnjom rosom, jesti lagane obroke, plivati, sunčati se te mnogo hodati i šetati na svježem alpskom zraku

Zamislite hotelsku sobu čiji će kreveti emitirati četiri vrste svjetla, a sve će mirisati na mahovinu i smreke s okolne Pokljuke. Hotel u kojem će vam pokazati kako se opustiti spajajući ugodan san, posebno kreirane tanjure i prirodu od koje treba uzeti najbolje. Vodimo vas 200 km od Zagreba na mjesto koje svjetski putnici opisuju kao jedinstvenu točku odmora u ovom dijelu Europe. Jedna od popularnijih slovenskih destinacija svakako je Bled. Manje je od 200 kilometara udaljen od Zagreba, u centru se nalazi ledenjačko jezero smaragdnozelene boje za čiju su toplinu zaslužni termalni izbori, a skriva priče koje oduševljavaju. Destinacija postaje popularna u drugoj polovini 19. stoljeća, kad je gradić Bled s jezerom i jedinim prirodnim otokom u Sloveniji postao hit-lječilište brojnih pripadnika europske aristokracije. Za to je zaslužan prirodni fenomen – ledenjačko jezero u kojem se nalaze termalni izvori, ali i 'zaštita' planine i nacionalnog parka Triglav. To Bled pretvara u jedinstvenu cjelogodišnju destinaciju – ljeti se tako ondje možete kupati ili sanjkati na travi, a zimi uživati u bajkovitim prizorima, ali i ledu koji poziva na klizanje. Bled je destinacija koja je zanimljiva svih dana u godini, pa ne čudi da mu se vraćaju i rado ga istražuju posjetitelji iz cijelog svijeta.

Foto: Nikola Zoko i Sava Turizem

Na najpopularnijem mjestu na Bledu, na poziciji s koje puca pogled na Bledsko jezero, ali i jedini slovenski otočić, smjestio se hotel Rikli Balance. Hotel k'o hotel, rekli biste na prvi pogled gledajući niz hotela koji okružuju Bledsko jezero, a u čijoj je sredini upravo on. No već u prvim trenucima boravka na ovom mjestu, čekajući na check in, vrlo brzo ćete shvatiti zašto baš ovaj hotel mnogobrojni putnici opisuju kao jedinstvenu točku odmora u ovom dijelu Europe. Vole ga podjednako Austrijanci i Švicarci, Talijani, ali sve više i hrvatski gosti kojima Bled, barem onima iz kontinentalnog dijela Hrvatske, posebno odgovara zbog svoje blizine.

Foto: Nikola Zoko i Sava Turizem

Priča o Rikli konceptu na Bledu počela je sredinom 19. stoljeća kad je švicarski znanstvenik, začetnik atmosferskog i prirodnog liječenja Arnold Rikli (1823. – 1906.) 'otkrio' ovaj gradić. Bilo je to na preporuku njegova strica Mosera, direktora crvene bojadisaonice u Ajdovščini, koji mu je savjetovao da tijekom oporavka od teške bolesti povrati snagu u zagrljaju slovenskog alpskog bisera. Već za prvog posjeta 1852. godine Rikli se oduševio svježinom zraka, čistoćom jezera, blagom alpskom klimom i pogledom na Julijske Alpe, a zahvaljujući svemu tome vratila mu se životna snaga. Iskoristio je ovdašnja prirodna bogatstva i osnovao institut za prirodno liječenje u kojem je poslije godinama liječio tisuće bolesnika. U njemu je najprije 10 godina djelovao kao hidropat, a kad je uočio da je hladna voda preagresivna, osobito za teže bolesnike, počeo je uvoditi blaže metode, tzv. svjetlosno-zračne i sunčane kupke. Vodu je koristio samo kao dodatak pri utvrđivanju, odnosno tzv. kontrastu suprotnosti. Kao utemeljitelj atmosferskog liječenja ima i najveće zasluge za početak organiziranog lječilišnog turizma na Bledu. Za poboljšanje općeg stanja organizma oslonio se na prirodne bledske čimbenike – zrak, vodu i sunce. Zagovarao je mnogo kretanja na svježem zraku, umjerenu i kvalitetnu bezmesnu prehranu te okrepljujući san. Živjeti na Riklijev način znači ustati prije izlaska sunca, piti svježu bledsku vodu natašte, hodati bos po travnjaku prekrivenu jutarnjom rosom, jesti lagane obroke, plivati, sunčati se te mnogo hodati i šetati na svježem alpskom zraku. Od Rikli jednostavnosti pa do danas prošlo je više od jednog stoljeća, ali i nakon smrti ovog znanstvenika interes za njegovu filozofiju ne prestaje. Upravo je to inspiriralo stručnjake tvrtke Sava Turizem d.d., najveće slovenske turističke tvrtke, da jedan od tri hotela na ovoj destinaciji u potpunosti posvete ovoj metodi. Kao najprikladniji odabran je tadašnji hotel Golf koji je projektirao Zdravko Bregovac iz Zagreba, prema uzoru na hotel Ambasador u Opatiji. Bilo je to 1969., a od otvorenja pa do renoviranja hotel je preuzeo jednu od glavnih uloga u primanju protokolarnih posjeta Bleda. Iz tog razdoblja još je sačuvan originalni servis koji se koristio pri posluživanju visokih gostiju. Hotel je dobio ime po novoizgrađenom golf-igralištu, a tijekom renovacije 2017./2018. zabljesnuo je novim sjajem i uslugom koju su prihvatili suvremeni gosti.

Foto: Nikola Zoko i Sava Turizem

"Svjesni činjenice kako većina suvremenih putnika godinu provodi u napornom radu koji za sobom povlači stres, na ovom smo mjestu zadržali kultnu metodu zbog koje se ovo mjestašce pretvorilo u jednu od najpopularnijih slovenskih destinacija. Ne vjerujete li, dođite i isprobajte program koji nudimo svakom gostu, a koji se temelji upravo na postulatima Arnolda Riklija", rekao nam je Luka Stepančić, izvršni direktor destinacije Bled i jedinstvenog hotela Rikli Balance. Kako bi svaki gost uspješno otpustio nakupljeni stres te se na poseban način opustio i revitalizirao, na samom ulazu u ovaj hotel osjetit ćete posebnu dobrodošlicu. Dok prolazite prijavu, zasladit ćete se 'Rikli kolačićima' napravljenim od domaćeg brašna i meda, a pogled će vam se zaustaviti na interijeru inspiriranom prirodom. Taj vas osjećaj prati i u sobi u kojoj ćete boraviti. Jednostavnost uređenja, toplina prirode koja vas okružuje i čitav niz funkcionalnih detalja čine ovo mjesto posebnim. Posebno su zanimljive 'zelene stijene' sa svježim biljem koje blagotvorno utječe na kvalitetu zraka u prostoru te komadi namještaja s nekoliko funkcija. Čitav niz modularnih sofa za sjedenje, trosjeda i dvosjeda koji se u dva koraka pretvaraju u ugodne krevete za odmor, ali i fotelje smještene u sobama koje jednim potezom postaju ugodna mjesta za odmor mališana za ovaj je ovaj hotel osmislio hrvatski dizajnerski studio Prostoria.

Foto: Nikola Zoko i Sava Turizem

U Rikli Balance Hotelu ima 150 različitih smještajnih jedinica, a interijer je u potpunosti nadahnut Gorenjskom i njezinom bogatom tradicijom! Drveni elementi su od smreke koja raste na Pokljuki, a kamo god pogledate, vidjet ćete elemente prirode koji pojedinačno pričaju svoju priču. Tako u jednom dijelu hotela možete upoznati kranjsku pčelu, saznati sve o povijesti, izradi i značenju licitarskog srca kao i o tradicionalnim gorenjskim vezovima koji oplemenjuju ukrase, ali i odjevne predmete proizvedene na ovom mjestu, čuti sve o ljepoti smreke s obližnje Pokljuke... Svaka od tih priča dodatno će obogatiti doživljaj Bleda koji je ipak najcjelovitiji prepustite li se jedinstvenom odmoru u Riklijevoj sobi. Riječ je o regeneracijskoj sobi u čijem su opremanju korišteni isključivo prirodni materijali – drvo i vuna, koji na poseban način upotpunjuju efekt kromoterapije. Spoj crvenog, bijelog, plavog i zelenog svjetla očistit će vas, opustiti, harmonizirati i revitalizirati već nakon jedne noći na ovom mjestu. U divnom i mirnom snu pomaže još jedan detalj regeneracijskih Riklijevih soba – na zidovima je mahovina koja pročišćuje zrak od bakterija i pridonosi cjelokupnoj obnovi tijela i duha. Iako ćete se već nakon prve noći uvjeriti u to da se na ovom mjestu odlično spava, za potpunu regeneraciju ipak probajte spojiti nekoliko dana kombinirajući uz san i ostale elemente koje nudi Rikli Balance hotel. Budući da je Arnold Rikli zagovarao asketsku i bezmesnu prehranu, te da su se njegovi jelovnici sastojali od lokalnih, svježih i zdravih namirnica, kao zalog novim generacijama ostavio je kuharicu s jelovnicima za cijelu godinu. Njih se ovdje pridržavaju pa želite li u potpunosti slijediti sve korake Rikli Balance opuštanja, evo zanimljivosti. Tijekom veljače ovdje možete jesti juhe i pire od cvjetače, sušenog graha i komorača, puno kaše, juhu od griza, heljdine žgance. Od slastica tu su riža s jabukama, štrudle od jabuka i krumpira, kompot od krušaka ili borovnica. Mjesec poslije, u ožujku, jelovnik će sadržavati juhe, kaše i umake od špinata, ječma ili hrena, vafle, salate od matovilca, brokula i rotkvica. Za desert se nude savijača od maka ili osinja gnijezda s raznim kompotima.

Kad je o Rikli Balance Hotelu riječ, samo nekoliko metara iznad površine Bledskog jezera nalazi se najveći vodeni park na Bledu i okolici. Park svojim dizajnom nalikuje ljekovitom kupalištu kojem su dodani moderni elementi koji privlače veliki broj zaljubljenika u odmor, ali i predano opuštanje. Čim onamo zakoračite, oduševit će vas voda – ona se slijeva s Triglava, ali i izvire na ovom mjestu iz dubina zemlje. Uz vodeni park, posebno je kreiran i poseban dio za regeneraciju tijela. Nalazi se s druge strane wellness centra Živa u kojemu su svi programi inspirirani metodama liječenja Arnolda Riklija te se uz posebno kreirane opuštajuće masaže, kupke, njegujuće tretmane tijela i lica kao i saune posebno njeguje i koncept alpskog wellnessa koji obilježava upotreba lokalnih namirnica poput smrekinih vršaka te meda kranjskih pčela.

1/12

Da je priroda na ovom mjestu u potpunosti prilagođena suvremenom čovjeku, govori i vrlo zanimljivo kreiran park za opuštanje koji okružuje cijeli Rikli Balance hotel. Čim ga opazite, reakcija je očekivana – ulazite u njega i počinjete s istraživanjem. Zaljuljajte se na posebnim ljuljačkama koje će vam pomoći u rješavanju nakupljenog stresa, zagrlite drvo, udahnite 'miris prirode', a čim zatopli, izujte cipele i bosih nogu svladajte u potpunosti Rikli stazu za bosonogo hodanje.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije