Padina okružena maslinicima, pogled prema Bračkom kanalu i Splitu, vizure prema moru, životni prostor savršeno uklopljen sa zelenilom i okolišem... Zvuči idilično, zar ne?
Upravo to nudi kuća Ana, smještena u mjestu Splitska na otoku Braču. Projektanti kuće su arhitekti iz ureda DAR612: Lovro Donatović, Morana Lepur Donatović, Andrea Donatović Poljičak i Jakov Poljičak.
Riječ je o obiteljskom arhitektonskom studiju koji se bavi realizacijom suvremenih prostora za život i rad. Inspiracija u stvaranju ovog projekta bio im je otok Brač sa svojim autohtonim bračkim kamenom pa kuća predstavlja jedan od najljepših primjera moderne arhitekture.
Upravo je brački kamen inspirirao implementaciju kamena interpretiranog na suvremeni način te su, kao i u radovima do sad, inspiraciju pronašli u kombinaciji zadanog programa i zatečenih uvjeta.
S jedne strane, sjeverna je orijentacija padine terena uvjetovala prostornu dispoziciju i dvostranu orijentaciju dnevnih prostora, dok je, s druge strane, urbanistički uvjet kosih ploha krova inicirao podjelu na dva različito projektantski tretirana volumena kata koja su spojena ravnim krovom.
Kuća Ana, veličine 300 kvadratnih metara, projektirana je kao luksuzna kuća za odmor namijenjena boravku vlasnika i gostiju, a upravo je takav program za odmor programirao podjelu na prizemni dio, koji je namijenjen odmoru i dnevnim aktivnostima te na kat s odvojenim spavaćim sobama i kupaonicama.
U prizemlju se nalaze kuhinja s blagovaonicom te veliki dnevni boravak. Blagovaonica se može, zahvaljujući kliznim stijenama, proširiti na sjevernu i južnu terasu ukupne površine 150 kvadratnih metara.
Time ona postaje središnja os kuće - na sjevernoj strani završava otvorenim bazenom, dok se na južnoj nalazi jacuzzi ugrađen u završni dio terase. Posebnost donjeg kata je transparentnost unutrašnjosti jer omogućava uporabu čitavog terena s terasama i bazenom kao proširenim zonama boravka.
Na katu su smještene četiri spavaće sobe, a svakoj pripada i kupaonica te balkon orijentiran prema moru. Kuća je oblikovno podijeljena na kameni postament vezan uz teren i na levitirajući bijeli korpus ispod kojeg su smješteni dnevni sadržaji koji se, obostrano postavljenim staklenim stijenama, u potpunosti otvaraju na dvije strane.
Posebnost se prostora nalazi u tome što su kvalitetno postojeće zelenilo i zatečeni oblici prirodnog kamenog terena maksimalno očuvani te je uspješno ostvareno jedinstvo objekta i okruženja u duhu ambijentalnih vrijednosti.
Kroz unutrašnjost, ali i kroz obradu fasade provlači se kombinacija bijele boje i prirodne teksture kamena, a veći je dio namještaja rađen po mjeri kako bi se prilagodili zahtjevima interijera i programa, uz korištenje prirodnih materijala, drvenih obloga i kamena.
Ono što projektanti posebno naglašavaju je pozitivna atmosfera između vlasnika, projektanata, voditelja gradnje i izvođača koja je vladala za vrijeme trajanja radova na kući. Rezultat toga je realizacija zamišljenih ideja bez prisustva projektanata na terenu, a u tome su pomogle dokumentacija, telefoni te društveni mreže, što ide na ponos svih sudionika ovog zanimljivog projekta.
Upravo je to i nit vodilja ovog arhitektonskog studija jer intenzivnim i angažiranim bavljenjem projektima, ujedno grade s klijentima i odnos međusobnog povjerenja. Rezultat takvog odnosa omogućuje da se želje i potrebe klijenata te viziju arhitekata realiziraju na najkvalitetniji i najkreativniji način.