u gostima kod...

Skladna kombinacija mid-century i japandi stila: Moderan stan s bezvremenskom privlačnošću

Foto: Sandra Šimunović/PIXSELL
1/18
31.10.2024.
u 09:56

Riječ je o stanu koji ima 54 kvadrata, a sastoji se od dnevnog boravka s blagovaonicom i kuhinjom, spavaće sobe, kupaonice i lođe. I sve je uređeno fantastično. Vlasnica je u uređenje stana uložila i srce i dušu i to se vidi na svakom milimetru ovog doma

Zagrebački kvart HD u posljednjih par godina premetnuo se u vrlo traženo mjesto za život. Tome svakako u prilog ide visoka kvaliteta zgrada, ali i činjenica da je na odličnoj lokciji, blizu centra grada, ali, primjerice, i blizu Maksimira. A u takvom se kvartu, logično, skivaju i bravi dizajnerski biseri kad govorimo o uređenju interijera. U jedan takav, izniman stan, imali smo prilike i zaviriti. Riječ je o stanu koji ima 54 kvadrata, a sastoji se od dnevnog boravka s blagovaonicom i kuhinjom, spavaće sobe, kupaonice i lođe. I sve je uređeno fantastično. Vlasnica je u uređenje stana uložila i srce i dušu i to se vidi na svakom milimetru ovog doma. Evo što kaže kako se odlučila upravo za ovakvu kombinaciju...

Foto: Sandra Šimunović/PIXSELL

Na prvi dojam stan osvaja toplom i ugodnom atmosferom. Tko je zadužen za dizajn interijera? Koja je bila ideja, ili koncept iza samog dizajna?

Ulazak u moj stan nalik je na šetnju kroz dva različita dizajnerska svijeta koja se predivno spajaju—mid-century modern i japandi. Moja ljubav prema dizajnu iz 50-ih oduvijek je oblikovala moje estetske preferencije jer vjerujem da je to jedno od najvažnijih razdoblja u povijesti dizajna. Ipak, s druge strane me privlači smirenost i minimalistička sofisticiranost japandija. Ova kombinacija utjecaja stvorila je prostor koji se osjeća duboko osobnim, balansirajući toplinu prirodnih materijala s jednostavnošću čistih linija i neutralnih tonova. Dok je zgrada još bila u gradnji, s nacrtom sam otišla kod svoje poznanice arhitektice Brankice Grmoja iz projektnog studija Dizajn et cetera, koja je napravila vrlo male izmjene u tlocrtu stana, pa me je dalje prepustila svojoj kolegici arhitektici Aidi Botonjić koja je prvo saslušala moje ideje i vizije te je na temelju toga posložila osnovne komade namještaja u tlocrtu stana, a onda sam se ja upustila u pustolovinu biranja namještaja, rasvjete i detalja.

Foto: Sandra Šimunović/PIXSELL

Kuhinja je drugačija i posebna, pretpostavljam rađena po mjeri, kako ste se odlučili za ovu kombinaciju boja i materijala?

Kuhinja je njemačkog proizvođača Next 125 i savršeno balansira između funkcionalnosti i estetike, donoseći spoj japandi stila i bezvremenske privlačnosti mid-century modern dizajna. Sastoji se od dva ključna dijela—impozantnog kubusa, koji je ideja od arhitektice Brankice Grmoja, izrađenog od toplog orahovog furnira, koji elegantno dijeli kuhinju od ulaznog prostora, te niskih elemenata od bež porculana, koji pružaju sofisticiran, minimalistički ton. Kuhinjske fronte, kao i ostatak namještaja, odišu jednostavnošću i smirenom elegancijom, unoseći u prostor ravnotežu prirodnih materijala i modernih linija, čineći ovu kuhinju idealnim spojem funkcionalnosti i stila.

Foto: Sandra Šimunović/PIXSELL

Potraga za ovom idealnom kuhinjom, dovela me do susreta s dvije iznimne osobe—Ivanom i Vedranom iz Nobell studija kuhinja. Njihova posvećenost i trud da udovolje svim mojim željama i da nacrte arhitektice Aide Botonjić I Brankice Grmoje iz projektnog ureda Dizajn et cetera pretoče u stvarnost, pretvorili su ovaj projekt u nezaboravno iskustvo. Iz profesionalne suradnje proizašlo je nešto mnogo vrijednije—iskreno prijateljstvo. Hvala im što su uložile svoje srce i talent u moj dom. Kako sam se odlučila na ovu kombinaciju materijala, bila je to ljubav na prvi pogled. Kad sam ušla u Nobell studio, Ivana je nešto radila pa sam ju zamolila da mi pokaže uzorke koje imaju i odmah na prvu sam se odlučila za furnir orah i bež porculan, ništa više nije dolazilo u obzir.

Foto: Sandra Šimunović/PIXSELL

Spavaća soba također oduševljava kombinacijom boja, posebno krevet. Što možete reći o uređenju te prostorije?

Prvi komad namještaja koji sam kupila za spavaću sobu bio je krevet. Sjećam se da sam ušla u Hespo i zamolila da mi pokažu krevete s najtanjim okvirom i najnižim uzglavljem. Postojao je samo jedan model, i to u prekrasnoj boji mente. Iako me privukao na prvi pogled, imala sam viziju sobe u bež ili "off-white" nijansama, pa sam se na kraju odlučila za boju pijeska, i mislim da sam napravila pravi izbor. Arhitektica Aida predložila je da koristimo svijetli hrast, s obzirom na to da je soba manjih dimenzija. Noćni stolići iz Ferm Livinga namjerno su odabrani u tamnijoj boji kako bi se istaknuli u prostoru, dok je crna boja suptilno provučena kroz cijeli stan kako bi unijela dozu kontrasta. U spavaćoj sobi nastavila sam temu 50-tih s AJ zidnim lampama dizajniranim od poznatog danskog arhitekta Arnea Jacobsena 1960. godine također za Louis Poulsen, još jedan mid-century klasik koji dodaje i formu i funkcionalnost. Jedan od ključnih elemenata za mene bila je i biblioteka, jer volim čitati knjige i imam sigurno oko 150 primjeraka, ako ne i više. Bila sam presretna kada smo uspjeli smjestiti biblioteku u spavaću sobu. Vedrana iz Nobell studija je Aidin nacrt, uz nekoliko izmjena, pretvorila u stvarnost. Uz svijetli hrast, kao najbolju opciju za ormar i komodu odabrala sam nijansu “ljuska od jajeta”. S nestrpljenjem sam čekala da vidim kako će sve izgledati u velikom formatu, jer gledanje malih uzoraka ne može dočarati dojam ormara od tri metra. Na kraju sam izuzetno zadovoljna rezultatom.

Foto: Sandra Šimunović/PIXSELL

Srce života je, naravno, dnevna zona u kojoj primijećujem neke jako posebne komade, koja sve blaga skriva?

Prvi komad namještaja koji je postavio ustvari temelj za uređenje cijelog stana  je upečatljiv stol za blagovanje iz Audo Copenhagena kojeg sam naručila preko interneta, a ostali komadi su naručeni preko cura iz Dizajnholika. Postolje stola je izrađeno od tamno obojene hrastovine, koja stolu daje dozu elegancije, dok je gornja ploča stola izrađena od kunis breccia kamena koji stolu daje organsku ljepotu. Pronalazak savrsenih stolaca za blagovanje koje bi upotpunili ovaj stol bio je dugotrajan proces. No, strpljenje se isplatilo kad je Audo Copenhagen na tržište lansirao novi drveni stolac Ready, minimalističke siluete, koji se savršeno uklopio sa stolom. U dnevnoj sobi, središnji komad je Swell sofa iz Normann Copenhagena. Njezin je dizajn minimalistički, ali i zaigran—izgleda poput mekog, napuhanog oblaka, jednostano vas poziva da joj se pridružite. Nastavljajući s mojom inspiracijom iz sredine stoljeća, odabrala sam ikonični Pedrera stolić za kavu iz Gubija, kojeg je 1955. godine dizajnirao Barba Corsini. Njegov elegantan, geometrijski oblik odaje počast mom omiljenom razdoblju, dok prostoru dodaje dašak elegancije. Mjesto u dnevnom boravku našla je i Chisel Lounge Chair, brenda Hay, koja je svoje ime  dobila po stolarskom alatu – dijetlu, što se odražava u dizajnu njezinih nogu koje su oblikovane poput dijetla za drvo.

Foto: Sandra Šimunović/PIXSELL

Voljela bi spomenuti i rasvjetu koja igra ključnu ulogu u mom domu, gdje sam odabrala kombinaciju vintage-inspiriranih komada koji se uklapaju u moju ljubav prema dizajnu 50-ih. Iznad blagovaonskog stola visi PH 5 visilica Poul Henningsena za Louis Poulsen, klasičan dizajn iz 1958. godine. Ona stvara mekano, toplo svjetlo, savršeno za stvaranje ugodne atmosfere. Za kuhinju sam odabrala  Mantis BS5 zidne lampe Bernarda Schottlandera za DCW Editions, izvorno dizajniranim 1951. godine. Ove skulpturalne lampe nude savršenu ravnotežu praktičnosti i ljepote, dajući prostoru smirujući, spokojni osjećaj koji odražava japandi principe.

Foto: Sandra Šimunović/PIXSELL

Volim umjetničke slike, i stan bez slika mi je nezamisliv. U stanu se nalaze slike hrvatskog akademskog slikara, ilustratora i grafičara Danijela Srdareva. Kada sam vidjela njegovu sliku Koza iz opusa Bestijarij venecijanskih kanala, bila je to ljubav na prvi pogled, samo što meni ova slika evocira slike Dalmacije (ja sam Dalmatinka),  a ne Vencije kako je to Danijel zamislio. Druga njegova slika, Sound Screen, navela me da promijenim koncept zida u dnevnom boravku. Danijel je poznat po svom jedinstvenom stilu. Ono sto volim kod Danijela je što kombirnira razlicite tehnike, pa njegove slike odišu izvanrednom taktilnošću.

Foto: Sandra Šimunović/PIXSELL

Koliko vam je važno uređenje kupaonice? Jeste li mijenjali nešto ili je tako kupljeno?

Kupaonica mi je izuzetno važna jer je to mjesto opuštanja i odmora, pa sam odlučila promijeniti gotovo sve, osim WC školjke i pločica. Pločice su već imale prekrasan izgled kamena, pa sam se odlučila za crnu galanteriju jer se savršeno uklopila s tim prirodnim, elegantnim tonovima. Ugradila sam walk-in tuš, a na moj zahtjev, arhitektica je osmislila nišu za kozmetiku, što mi je posebno praktično i estetski lijepo.

Foto: Sandra Šimunović/PIXSELL

Ivana je, prema Aidinom nacrtu, s nekoliko svojih prilagodbi, dizajnirala ormariće i predložila mi ugradbenu perilicu za rublje, na čemu sam joj jako zahvalna jer je to unijelo dodatnu funkcionalnost u prostor. Sve u svemu, kupaonica je sada prava oaza mira, s modernim i minimalističkim linijama, ali i detaljima koji je čine toplom i ugodnom.

Foto: Sandra Šimunović/PIXSELL

Kako biste opisali svoj stil?

Preferiram neutralne tonove poput bež, i bijele, koje stvaraju osećaj smirenosti i prirodne harmonije, kod svijetlih nijansi oblici i teksture namještaja dolaze do izražaja. Volim imati crne elemente kao akcent jer oni donose kontrast i ravnotežu, stvarajući efekt jin-jang harmonije u prostoru. Važna mi je kombinacija estetike i funkcionalnosti, s fokusom na prirodne materijale i jednostavne linije koje odišu bezvremenskom elegancijom.

Foto: Sandra Šimunović/PIXSELL

Koje su posebnosti ovog stana?

Moj stan odražava mene i moje shvaćanje lijepoga i razumijevanje  bezvremenskog mid-century modern stila i smirenog minimalizma japandija. Skulpturalnost glavnih komada namještaja  daje dinamiku interijeru, te povezuje funkcionalnost s umjetničkom formom. Svaki  komad, ali baš svaki komad, koji vidite u stanu sam sama  pažljivo odabrala  s namjerom, stvarajući prostor koji odiše toplinom i sofisticiranošću, istinsko utjelovljenje mog osobnog stila. Nije mi bila želja da stan daje dojam luksuza, već topline kako bi se svatko ugodno osjećao u ovom prostoru.

Foto: Sandra Šimunović/PIXSELL

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije