Montažne kuće ne tako davno bile su predmet sumnji, nepovjerenja, posljednja ili potpuno neprihvatljiva opcija onima koji su se odlučivali na gradnju doma. Danas je pak hrvatsko tržište zrelije i informiranije, montažne kuće više nisu varijanta nekretnine rezervirana samo za zapad. Sudeći prema iskustvu tvrtke Domprojekt, jedne od prvih naših tvrtki koja ih je isporučivala, danas se 95% zahtjeva odnosi na obiteljske montažne kuće, a ostatak su vikendice.
– Suvremene montažne kuće nemaju ograničenja vezanih za oblikovanje. Grade se prizemnice, kuće s potkrovljem, katnice i višekatnice. Tehnologija gradnje i korišteni materijali izvrsno se nadopunjuju i moguće je ispuniti sve zahtjeve kupaca, a oni potpuno sudjeluju u procesu projektiranja svojeg doma – objašnjava mag.ing.aedif. Elis Hajdarovac iz Domprojekta.
Nakon što se dio posla odvije u proizvodnom pogonu, na gradilištu montaža kuće traje dan-dva, a ostali radovi od 15 do 20 dana. Modernim montažnim kućama osnovni je konstrukcijski materijal drvo koje se oblaže gips-vlaknastim te gips-kartonskim pločama, a izolira se kamenom vunom i celulozom. Montažne kuće, kao i zidane kuće, trebaju se u svemu izvesti prema odredbama prostornog plana koji je važeći za lokaciju na kojoj se kuća gradi. Pri kupnji zemljišta treba voditi računa da se ono nalazi u građevinskoj zoni te je li prostornim planom propisana minimalna površina na kojoj se može graditi.
– Uobičajena maksimalna tlocrtna izgrađenost je 30%, a bočne i stražnja udaljenost od susjednih međa 3-4 m te od ulične ograde 5-6 m. Postupak ishođenja dozvole za gradnju isti je u svim sustavima gradnje. Paralelno s izradom glavnog projekta ovlašteni geodet treba napraviti geodetski projekt – napominju iz Domprojekta.
S vanjske strane montažne kuće prije završnog fasadnog sloja stavlja se stiropor, a energetska učinkovitost ocjenjuje im se jako dobrom.
– Govoreći iz našeg iskustva, sve montažne kuće pripadaju minimalno B energetskom razredu ili boljem, što je najviše 40 kWh/m2 potrošnje energije godišnje. Kuće su energetski učinkovite jer cijeli presjek njihovih konstrukcija čine izolacijski materijali.
Cijena kuće određuje se na temelju troškovnika s obzirom na to da je svaki projekt individualan i razlikuje se u mnogim stavkama. Cijena ovisi i o izvođaču, ali rijetko se može naći kvalitetna izvedba za manje od 400 eura po metru kvadratnom.
U cijeloj drzavi gradi se jedva 7 kuća. Lakše i brže je u Njemačkoj dobiti papire za gradnju nuklearne elektrane nego u Hrvatskoj za gradnju male obiteljske kućice od 100-150 m2. Novi zakon o gradnji koji važi od 1.1.2014. još je kompliciran postupak dodatno otežao. Valjda je ovoj vlasti cilj da što više mladih iseljava i da nitko ništa ne radi i gradi.