Kad vrućine stisnu, mnoge biljke klonu, ali ne i kadulja, ona baš tad očarava svojim mirisom. Ovisno o raznim kultivarima, kadulja može biti jednogodišnja i višegodišnja biljka. Mogli bi ih se podijeliti na ukrasne kao Salvia splendens i na ljekovite ili začinske.
Kao trajnice mogu se smatrati ove druge koje je lako uzgojiti u vrtu i ne zahtijevaju preveliku brigu. Kadulja pripada porodici Labiatae, a svoje korijene vuče iz Brazila i Meksika. Može biti na punom suncu, ali isto tako i u djelomičnoj sjeni.
Vrtna žalfija (kadulja) ima mekano srebrnosivo ili crvenkasto lišće s malim cvjetićima ljubičaste i plavkaste nijanse. Raste uspravno i grmoliko, a dobro je na jesen ili proljeće podrezati sve mlade izboje, skroz do zadrvenjelog djela.
Listove kadulje možemo osušiti i upotrebljavati za čaj ili za ispiranje grla pri upali. S obzirom na to da ima specifičan miris, lijepo će se uklopiti posađena među ostalo začinsko ili ljekovito bilje.
Kao ljekovita biljka i danas se smatra “zaštitnicom zdravlja, pomoćnicom u mnogim nevoljama i često spasiteljicom od smrti”. Vrlo je učinkovita kao antiseptik, antibakterik i antibiotik (čaj od listova) te ima široku primjenu u liječenju unutarnjih i vanjskih bolesti.
Primjena: kao pokrivač tla, na gredici u skupinama i u začinskom djelu vrta
Napomena: potrebno je nakon cvatnje ukloniti cvjetne stabljike, a kasnije podrezati do trećine kako bi se potaknuo grmolik rast.