Izluđuje li vas buka koja stvara perilica rublja pri pranju dobro proučite što kažu stručnjaci i pokušajte sami, u sedam koraka, riješiti ovaj problem. Cijena u ovom slučaju nije garancija jer najbolje perilice rublja ponekad mogu biti prebučne. To može biti uzrokovano nečim jednostavnim kao što je zaboravljeni novčić u džepu koji lupa po bubnju, a možda je i ozbiljnija stvar poput kvara na pumpi što zahtijeva malo više posla. Dobra vijest je da možete naučiti kako sami smanjiti buku koju proizvodi perilica. U našem vodiču stručnjaci otkrivaju najčešće razloge zbog kojih perilica stvara buku te kako ih ukloniti.
1. Provjerite ima li predmeta
Kad perilica stvara buku prvo provjerite ima li u bubnju predmeta kojima nije mjesto u perilici poput kovanica ili ključeva. Uzmite svjetiljku i osvijetlite bubanj tako da možete vidjeti sve male predmete koji su se zaglavili u rupe. Provjerite i unutrašnjost gumene brtve na ulazu u bubanj. Ako nađete nešto što tamo ne bi trebalo biti, pronašli ste krivca koji uzrokuje glasnu buku. Uklonite predmet i pokušajte ponovno uključiti perilicu.
2. Čišćenje filtera
Ako znate da niste najbolji u čišćenju svoje perilice rublja, sljedeće na popisu kako popraviti bučnu perilicu je izvlačenje filtera i dobro čišćenje. Preporuka je temeljito očistiti filter najmanje jednom u četiri mjeseca. Ako puno perete i češće. Iskreno, kad ste zadnji put pogledali filter perilice rublja? Često to zanemarujemo jer to nije područje koje svakodnevno vidimo, ali ako se tamo skrivaju rasuti predmeti, vaša će perilica proizvoditi glasniju buku nego inače. Očistite filter vlažnom krpom i sapunicom te ga isperite u sudoperu. Uzmite staru četkicu za zube i dobro ga izribajte.
3. Provjerite položaj
Čest uzrok bučne perilice rublja je njezin položaj. Čak i ako ste tek nedavno počeli osjećati glasnu buku, perilice se zapravo mogu pomaknuti iz svog prvobitnog položaja tijekom vremena, i sada možda udaraju o zid ili stoje na neravnoj površini. Provjerite je li perilica pravilno izbalansirana i postavite je na ravnu površinu. Upotrijebite libelu kako biste bili sigurni da je perilica potpuno ravna.
4. Rasporedite rublje
Ako perilica rublja samo ponekad proizvodi glasne zvukove, možda je nepravilno napunjena. To je prilično uobičajeno jer imamo tendenciju bacati odjeću unutra bez da vodimo računa o količini i težini. Pokušajte napuniti bubanj tako dane bude više od tri četvrtine pun.
5. Promjena ležajeva
Jedan od najčešćih uzroka bučne perilice rublja je problem s ležajevima bubnja. Oni omogućuju da se bubanj vrti glatko i tiho, ali s vremenom se mogu istrošiti ili oštetiti, što rezultira glasnim lupanjem.Kako biste provjerili ležajeve bubnja, uklonite prednju ploču pomoću odvijača. Provjerite ležajeve bubnja da vidite jesu li istrošeni, oštećeni ili na bilo koji način promijenili boju. Ako je potrebna zamjena, to možete učiniti vrlo jednostavno pomoću seta ključa i para kliješta. Buka bi se trebala smiriti nakon što ste zamijenili ležajeve novim parom. Prije ove intervencije evo trika za provjeru ispravnosti ležajeva: Okrenite bubanj perilice rublja rukom kada je prazan i ne koristite ga. Ako se osjećate otpor, odnosno da ne klizi lagano, definitivno su ležajevi problem.
6. Labavi remen
Pogonski remen povezuje motor s bubnjem i omogućuje mu okretanje. Ako je remen labav ili oštećen, može uzrokovati glasnu, škripavu buku. Da biste riješili ovaj problem, morat ćete locirati pogonski remen. Uklonite stražnju ploču pomoću odvijača; ako nema vijaka, umjesto toga uklonite poklopac perilice. Trebali biste moći vidjeti remen rastegnut oko bubnja do motora na dnu. Ako nije ispravno pričvršćen ili izgleda istrošeno na bilo koji način, trebat će ga zamijeniti.
7. Provjerite pumpu
Posljednji trik za smanjene buke provjera je pumpe koja je odgovorna za pumpanje vode iz bubnja u odvodno crijevo. Problemi s pumpom obično uzrokuju curenje, ali također će stvoriti neugodan zvuk škripanja ako ne radi ispravno. Ako ste isprobali sve ostale trikove s našeg popisa, vrijedi pokušati zamijeniti pumpu. Nakon što pronađete pumpu (obično je u donjem kutu), morat ćete je odvojiti od odvodnog crijeva, a zatim odvrnuti pumpu od stroja. Zamijenite staru pumpu novom i ponovno je spojite na odvodno crijevo. Ovo može biti neuredan posao, stoga imajte puno ručnika pri ruci.
Ako pak vaša perilica buči za vrijeme centrifuge, nekoliko je mogućih razloga. Prvo, imajte na umu da su neke perilice rublja jednostavno glasnije od drugih zbog svojih jedinstvenih unutarnjih mehanizama. Ali ako vaša perilica proizvodi više buke nego prije, problem bi mogao biti druge prirode. Možda se neki predmet zaglavio u bubnju, ili je teret pretežak.