riječ stručnjaka

Savjeti za uzgoj božićnih zvijezda nakon blagdana, neka potraju do idućeg Božića

Stars for Europe
11.01.2024.
u 07:00

Kompost od kaktusa, na primjer, savršen je jer omogućuje lako otjecanje viška vode. Prilikom presađivanja pazite da ne oštetite svoje nježne patuljaste biljke

Mini božićne zvijezde vrlo su tražene. Nije ni čudo, jer ove slatke male biljke koštaju malo, a izgledaju ljupko. Ipak, održati ih na životu sve do iza Nove godine pravi je izazov koji zahtijeva puno brige. Stručnjaci iz Stars for Europe (SfE) otkrivaju na što sve treba paziti kada imate male božićne zvijezde i zašto presađivanje povećava njihove dugoročne šanse za preživljavanje.

Foto: Stars for Europe

Mali volumen zemlje otežava i najbolju njegu

Male božićne zvijezde imaju iste potrebe kao i njihova veća braća i sestre: vole da ih se drži na svijetlim i toplim mjestima, zaštićene od propuha, a potrebno im je i dovoljno vlage, taman toliko da se ne osuše, nikako da se natapaju u vodi. Međutim, dvije stvari čine njegu ovih mini biljaka nešto kompliciranijom. Prvo, zbog svoje male veličine nisu tako otporne kao normalne božićne zvijezde pa su osjetljivije na pogreške u njezi. Drugo, imaju vrlo mali volumen zemlje zbog male veličine lonca. To znači da se korijenske bale mogu vrlo brzo osušiti ili postati natopljene vodom, stoga morate biti posebno oprezni kada radite s ovim sićušnim osjetljivim biljkama.

Foto: Stars for Europe

Provjeravajte ih svaki dan

Velike božićne zvijezde mogu se bez problema prepustiti same sebi nekoliko dana. S druge strane, minijaturne biljke ne bi trebale dugo biti same. Stručnjaci savjetuju svakodnevno provjeravanje vlažnosti zemlje. Korijen će se brzo osušiti, osobito u toploj dnevnoj sobi ili u blizini radijatora. Zbog toga je sigurnije izbjegavati takvo mjesto od samog početka. I zalijevanje može biti teško kod ovih mališana pa stručnjaci preporučuju zalijevanje metodom uranjanja. Da biste to učinili, korijenovu balu potpuno potopite u mlaku vodu otprilike svaka dva do tri dana, ili čak svaki dan ako je potrebno, a onda kad ju izvadite pustite da se dobro ocijedi. Nakon otprilike 15 minuta provjerite je li se u posudi nakupio višak vode i ocijedite je.

Foto: Stars for Europe

Presađivanje rješava mnoge probleme

Nakon kupnje presadite svoje male božićne zvijezde u nešto veće posude s više komposta ili ih posadite nekoliko u zdjelu, što će olakšati brigu o njima i povećati njihove dugoročne šanse za preživljavanje. Veći volumen zemlje omogućuje razvoj i sprječava njihovo prebrzo isušivanje ili pretjeranu vlažnost. Važno je odabrati kompost sa slobodnom drenažom koji se ne zbija previše. Kompost od kaktusa, na primjer, savršen je jer omogućuje lako otjecanje viška vode. Prilikom presađivanja pazite da ne oštetite svoje nježne patuljaste biljke. Lakše ih je izvaditi iz lonca ako dva do tri sata prije zalijete korijensku balu. Kada ih presađujete u novu posudu svakako pazite da ih ne prekrijete s previše komposta, a ne zaboravite ni na drenažni sloj i rupe na dnu lonca koje će spriječiti nakupljanje vode.

Foto: Stars for Europe

Pravila za sve

I za kraj, mali podjsetnik koji vrijedi i za klasične i za mini verzije božićne zvijezde: Božićne zvijezde se osjećaju kao kod kuće u toplom, osvijetljenom prostoru, daleko od propuha. Idealna temperatura je između 15 i 22 stupnja, što ove biljke čini pogodnim za spavaće i dnevne sobe. Budući da božićna zvijezda potječe iz tropskog Meksika, treba joj puno svjetla. U zimskim mjesecima sretna je kada se nalazi uz prozor okrenut prema jugu. Izravna sunčeva svjetlost nije problem jer u našim klimatskim uvjetima od sredine listopada pa nadalje opasnost od previše sunčeve svjetlosti koja pogađa lišće gotovo ne postoji. Međutim, dovoljna razina svjetla je važna kako bi biljka mogla rasti i uspijevati. S druge strane, božićne zvijezde mrze propuh pa biste ih uvijek trebali smjestiti na zaštićeno mjesto. Ako je previše izložena propuhu, ova biljka koja voli toplinu može početi gubiti lišće. Stars for Europe (SfE) marketinška je inicijativa koju su osnovali europski uzgajivači božićnih zvijezda Dümmen Orange, Selecta One, Beekenkamp i Syngenta Flowers, uz podršku MNP Flowers. Inicijativa je pokrenuta 2000. godine s ciljem promicanja i osiguravanja dugoročne prodaje božićnih zvijezda u Europi. Aktivnosti SfE-a trenutno se odvijaju u 22 europske države.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije