Ako ste zbog malog balkona ograničeni prostorom, ne morate se odreći zelene i cvjetne oaze. Rješenje su za vas vertikalni “vrtovi”, odnosno kombiniranje biljaka tako da vam u slapovima vise sa stropa ili stoje uza zid. Mjesto koje odlučite posvetiti svomu malom vrtu mora biti pristupačno kako biste bez teškoća mogli zalijevati cvijeće te zaštićeno od jakih vjetrova. Na površinama okrenutim prema jugu može se postići najveće cvjetno bogatstvo, dok na istočnoj i zapadnoj strani uspijevaju biljke koje ne cvjetaju tako bogato.
Pravo je vrijeme za sadnju, primjerice, kadifice koja cvate sve do kasne jeseni. Vrlo je otporna i nezahtjevna – uspijeva u svim tipovima tla. Potreban joj je sunčan položaj. Dobar je izbor za balkon i puzeća pelargonija koja je i najbolje rješenje za viseće posude. Čest je izbor na balkonima i vodenika koja uspijeva na polusjenovitim mjestima. Jedan od najpopularnijih balkonskih cvjetova bez sumnje je petunija koja se sadi u visoke i samostojeće posude i voli puno sunca.
Većina balkonskog cvijeća cvate samo jedno ljeto pa ga je svake godine potrebno iznova saditi.
To može biti prilično skup sport, no dio biljaka možete uzgajati iz sjemena koje je prilično jeftino ili se odlučiti za trajnice koje uspijevaju na balkonu. Toj skupini biljaka pripadaju mnoge penjačice, uključujući gliciniju, bršljan, kozju krv, pavitinu i lozicu. Njihova dodatna prednost je ta da pružaju hladovinu i zaštitu od pogleda te tako stvaraju ugodan kutak za opuštanje. Većini njih potrebni su potpornji koji mogu biti vrlo dekorativni. Mnoge lončanice mogu prezimiti i u zatvorenim prostorima na 5-12 Celzijevih stupnjeva.