Ljubičasta polja

Obitelj Oklen iz Istre već 13 godina sadi i bere lavandu te živi od nje

Obitelj Oklen iz Istre već 13 godina sadi i bere lavandu te živi od nje
Foto: Duško Marušić/PIXSELL
1/12
26.07.2013.
u 20:55

Počeli su sa 5000 grmova, danas ih imaju više od 26 tisuća i proizvode sve – od ulja do sapuna

Kada smo prije 13 godina odlučili uzgajati lavandu, susjedi su se zgražali, ispričala nam je Sandra Oklen iz sela Vrbana kraj Vižinade u Istri. Navikli na masline i vinovu lozu, u selu su se čudili Oklenima što su odlučili uzgajati "travu, korov". Počeli smo sramežljivo. Bilo je svega, prošli smo pravi križni put – prisjeća se Sandra, koja zajedno sa suprugom Đaninom i troje djece, kćerima Mikelom i Melanijom te sinom Massimom već godinama uzgaja lavandu i masline. Proveli smo dan na njihovu obiteljskom gospodarstvu u vrijeme žetve lavande koja, s prekidima, traje i do mjesec dana. Oklenovi su počeli 2000. godine sa pet tisuća grmova lavande, a danas, uz uloženi golemi napor i stalno usavršavanje proizvodnje, ta je brojka narasla na 26 tisuća grmova. Na pitanje što ih je motiviralo za uzgoj lavande, Sandra kaže da se sve dogodilo igrom slučaja.



– Imala sam krojački salon, šivala sam platnene vrećice za spremanje lavande jednom paru s Hvara. Međutim, rastali su se, ostali mi dužni, a ja sam rekla – ako mogu oni, mogu i ja – priča Sandra zadovoljna razvojem obiteljskog posla. U vrijeme žetve na imanju Oklenovih nema praznog hoda, u mjesec dana žetve istodobno se u stankama lavanda suši, priprema eterično ulje.



– Kako smo mi mala tvornica bez krova, ovisimo o vremenu. Ova je godina loša, bilo je previše vlage, a lani nas je mučila velika suša. Žetva počinje u srpnju, obično oko 7. srpnja. Ove smo godine, zbog tuče, krenuli ranije, zadnjih dana lipnja – kaže Sandra. Od uzgojene lavande proizvode mirišljave vrećice s cvijetom lavande i eterično ulje. A kakvog će oblika vrećice biti, ovisi o Sandrinoj inspiraciji. Jednako je vješta za šivaćom mašinom kao i u uzgoju lavande. Poznate su priče o ljekovitosti te biljke opojna mirisa, no Sandra na to kaže – teorija je jedno, a praksa drugo.



– Ni andol ne pomaže svima jednako. Ono što je provjereno, kada se opečem, koristim ulje lavande i zaista mi pomaže. Pričaju da djeluje i pri upali uha – dodaje Sandra. Njihovo imanje redovito posjećuju turisti, nekada su sudjelovali i u žetvi, no zbog nekoliko neugodnih iskustava, Sandra je rekla – dosta.

– Mogu se slikati ispred polja lavande, ništa više od toga. Dogodila su nam se tri teška slučaja. Jedan gost nije znao da je alergičan na ubod pčele, pa smo s njime cijeli dan proveli na hitnoj pomoći. Bilo je i žestokog natezanja između dviju turistica. Svađale su se koja će rezati lavandu srpom. Nakon trećeg slučaja, kada nam je gošća u šoku tvrdila da je vidjela zmiju, odlučili smo prestati sa tom praksom – priznaje Sandra.

Kako uzgojiti lavandu:
1. Osim znanja, koje je nužno za bavljenje tim poslom, Oklenovi otkrivaju:
Tko se želi ozbiljnije baviti uzgojem lavande, mora nabaviti sadnice s deklaracijom
2. Bitan je pravilan razmak kako bi lavanda imala dovoljno prostora
Lavanda se sadi na razmak od dva metra između redova, a između sadnica mora biti metar udaljenosti
3. Težak fizički rad nešto je na što morate biti spremni


Naime, lavandina polja potrebno je ručno okopavati. Točnije, svaku sadnicu – motikom
4. I žetva mora biti lišena mehanike
Slijedi naporna i zahtjevna ručna žetva, kako kaže Sandra Oklen, u dobrom društvu pčela, osa i bumbara


5. Nakon žetve slijedi priprema za daljnju obradu
Savladajte destilaciju ulja i/ili kvalitetno sušenje cvjetova lavande

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije