Prekrasan prizor rascvjetanog vrta u proljeće slika je koju svi ljubomorno i s nostalgijom čuvamo u sebi i željno iščekujemo kada će konačno, u ožujku, zaživjeti pred našim očima. Da bi se to doista i dogodilo, vrijeme je da pripremimo gredice i tegle za sadnju lukovičastog cvijeća - zumbula, tulipana, preslice, narcisa, šafrana...
Poljoprivredne apoteke, cvjećarne i vrtni centri nude brojne vrste - samo trebate odabrati što želite. Možete korisitii i vlasitite lukovice ukoliko su bile dobro zbrinute odnosno u potpunosti zdrave, sazrijele i dostigle određenu veličinu.
- Lukovice moraju biti zdrave i sa deklaracijom, a da bio dobili što kvalitetnije i veće cvjetove, naročito ako želimo posaditi lukovice za uzgoj rezanog cvijeća, tada biramo lukovice veće kalibraže tj. što većeg opsega za svoju vrstu - savjetuje diplomirani agronom Željko Peran iz Savjetodavne službe. Dodaje kako i gredice za sadnju moraju biti dobro pripremljene i obogaćene hranjivima kako bi biljke bile što kvalitetnije, zdravije i davale veće i čvršće cvjetove.
Listopad je najpogodnije vrijeme za sadnju lukovičastog cvijeća, no svakako to još stignete učiniti, ako se požurite. U svakom slučaju, napominje Željko Peran, ne bi trebalo kasniti jer kasnijom sadnjom gubimo na kvaliteti cvjetova.
A upravo su cvjetovi najveći motiv zbog kojih sadimo lukovičaste biljke. Ne brinite se za hladnoću, jer će lukovice izdržati i bez posebne zaštite. Jedino što morate pripaziti ukoliko ste ih posadili u tegle. Tako hladnoća brže dopire do lukovica, dok su u zemlji zaštićenije od vanjskih faktora poput niske temperature.
- Sadimo li ih u tegli tada ih moramo držati na prostoru gdje neće doći do smrzavanja supstrata u tegli a time niti do smrzavanja lukovice - upozorava Željko Peran.