Svima koji vole crni čaj naš čitatelj Milan Ratkajec iz Zagreba predlaže da svakako odaberu čaj od cnoplodne aronije, koji je posebno slastan. Još ako ste ga sami pripremili, užitak će biti to veći. Možete pokušati prema receptu koji nam je čitatelj poslao. Plodove uberite s peteljkom, jer su tada poput sitnih grozdova koji se mogu nanizati na čvršći konac i povezati u cjelinu. Tako se mogu sušiti na suncu ili iznad peći na drva. Sušite li ih u pećnici, mogu biti i bez peteljke. Grozdove koji se suše na otvorenom treba zaštititi gazom ili prozirnom zavjesom, tako će ostati čisti.
1. Napravite čvor da spriječite ispadanje grozdova
Kako se sokovi iz bobica suše sporo, trebat će i tri tjedna da se plodovi osuše. Osušene bobice samelju se u mlincu za kavu, a čaj se kuha kao i čaj od šipka. Nakon kuhanja treba malo odstajati, zatim ga ocijedite. Za jednu šalicu dovoljna je jedna žličica samljevene aronije.
2. Nanizane grozdove možete objesiti na željeno mjesto
Ako volite jači čaj, povećajte količinu samljevene aronije. Napitak crnoplodne aronije ima poseban, ugodan okus, kaže naš čitatelj te dodaje da se on može i mijenjati dodatkom nekoliko kapi ruma ili rakije. Plodovi se mogu jesti i bez sušenja, ali su trpki.
3. Grozdove aronije treba zaštititi od prašine i drugih onečišćenja
Ako nemate crnoplodnu aroniju, kaže M. Ratkajec, vrijeme je da je zasadite. Osim kasne jeseni, za sadnju je dobro i rano proljeće. Voli dobro pognojenu, rahlu zemlju. Nemojte je smjestiti na jako sunce jer će slabije uspijevati. Iako izdrži i visoku temperaturu i hladnoću, dobro će joj doći ljetno zalijevanje. Orezivanjem je možete formirati i kao stablo.
najbolje je dati isprešati aroniju za sok a od ostatka raditi čaj...