U rujnu je, ako to niste učinili na proljeće, vrijeme i i za sadnju kelja - običnog i ukrasnog. Ukrasni kelj je i jestiv i možete ga spravljati kao i klasični kelj, no zbog križanja gorčeg je okusa i nije tako ukusan. Zbog toga ga uglavnom, od kada se počeo uzgajati u Americi 80-ih godina prošlog stoljeća, koristimo kao ukrasnu biljku.
Ne brinte se da će biti kratkog vijeka, te da će ga uništiti niske temperature. Ukrasni kelj svoje prekrasne boje i dobiva tek kada zahladi. Ovo je njegovo vrijeme i trajat će postojano cijele zime čak i onda kada se sve zaledi ili padne snijeg.
Možete ga presaditi u veće tegle i kombinirati s drugim jesenskim cvijećem - pernecijama, erikama, maćuhicama, asterom ili ciklamama ili plodovima jeseni (dunjama, ukrasnim tikvicama) pa će vaš balkon oživjeti bojama u tmurnim zimskim danima.
Naročito je atraktivan ako nabavite više tegli kelja pa ih poredate jednu do druge ili ako ih u vrtu zasadite u grupi. Poigrajte se s različitim vrstama ukrasnog kelja (osaka, tokio, paun...) i dobit ćete pravu lisnatu simfoniju.
Ukrasni kelj može naći mjesto i u vašoj vazi (posebno vrste s dugim korijenom sunset i sunrise) - i dugo će potrajati, no zbog neugodnog mirisa koji širi mijenjajte vodu barem jednom dnevno.