Isprobajte!

Obožavate li ljiljane veselit će vas ovaj trik kojim im cvatnju možete produžiti sve do rujna

ljiljan
Thinkstock
30.07.2022.
u 07:00

Lukovice se sade tako duboko da njezin vrh bude pokriven desetak centimetara debelim slojem zemlje

Ljiljani su tradicionalno vrlo omiljeni, a današnji hibridni kultivari jednostavno se uzgajaju. Odlikuju se cvjetovima promjera i do 30 cm, a snažna, uspravna stabljika nosi veće skupine cvjetova. Ovisno o kultivaru, cvatu od lipnja do kolovoza ili rujna.

Foto: pixabay

Ljiljani vole "hladne noge i toplu glavu" pa oko njih treba posaditi pokrivače tla ili druge biljke niska rasta. Većina vrsta i kultivara sadi se u rujnu i listopadu. Madonin ljiljan sadi se u drugoj polovici kolovoza, a zlatni i sjajni ljiljan u proljeće. Lukovice se sade tako duboko da njezin vrh bude pokriven desetak centimetara debelim slojem zemlje.

Foto: pixabay

Samo se Madonin ljiljan pokriva s 3- 5 cm zemlje i prezimljuje bez zaštitnog pokrova. Posađene lukovice dobro se zaliju, a u hladnim područjima pokriju s 10 cm debelim slojem malča od suha lišća, slame ili grana crnogorice. Nekoliko tjedana prije sadnje poželjno je pognojiti tlo gnojivom s većim sadržajem fosfora i kalija. Ocvale cvjetove treba odmah ukloniti, a na kraju vegetacije stabljika se odreže pri zemlji i zimi pokrije malčem.

Foto: pixabay

Tu je i močvarni liljan, biljka porijeklom iz istočne Azije točnije Japana, Indije i Kine, gdje raste u močvarama i plitkim vodama. Poznate su dvije vrste ovog roda biljaka - Acorus gramineus i divlja vrsta Acorus calamus. Močvarni ljiljan se koristi podjednako kao vrtno cvijeće i kao sobna biljka. Iako izgleda kao da je riječ o ukrasnoj travi to u slučaju močvarnog ljiljana nije točno.

Foto: pixabay

On naime pripada porodici Araceae (u tu porodicu pripadaju i filadendron i Anturium). Uzgajate li močvarni ljiljan kao sobnu biljku tada ju držite na temperaturi oko 18 do 22°C dok zimi može biti i za 3 do 4°C niža temperatura. Ako je biljka posađena u vrt tada može izdržati vani preko zime. Ovo je vrlo otporna i jako zahvalna biljka tako da nećete imati puno brige ni problema sa njom.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije