održavanje čistoće

Znate li da i madrac treba detox i to u šest koraka? Posebno zimi

JYSK
26.11.2024.
u 11:08

Bez obzira na to koliko je vaš madrac kvalitetan, ne smijemo zaboraviti na važnost njegovog pravilnog održavanja kako bi trajao godinama te ostao svjež i higijenski siguran

Obzirom da u zimskim mjesecima više vremena provodimo kod kuće, kvalitetan san postaje nam još važniji, a madrac na kojem spavamo presudan za udobnost i regeneraciju tijela. Ipak, bez obzira na to koliko je vaš madrac kvalitetan, ne smijemo zaboraviti na važnost njegovog pravilnog održavanja kako bi trajao godinama te ostao svjež i higijenski siguran. Prostori su manje ventilirani, a više vremena provodimo u krevetu, pravilna higijena madraca ključno je pitanje.

Foto: JYSK

Kako održavati madrac u besprijekornom stanju? Evo par savjeta:

Redovito okretanje madraca

Da biste spriječili neujednačeno trošenje i omogućili dulji vijek trajanja madraca, preporučuje se okretanje svakih dva do tri mjeseca. Ovaj jednostavan postupak pomaže u ravnomjernoj raspodjeli pritiska po površini madraca, što sprečava stvaranje udubljenja.

Prozračivanje madraca – posebno zimi

Iako zimi često propuštamo prozračivanje zbog nižih temperatura, ono je i dalje važno za zdravlje madraca. Dovoljno je nekoliko puta mjesečno skinuti posteljinu i zaštitnu navlaku te ostaviti madrac da se provjetrava barem na pola sata. Prozračivanje sprječava nakupljanje vlage unutar madraca, što je posebno korisno u hladnijim mjesecima kada se koriste deblji prekrivači i dodatne deke. Na ovaj način sprječava se razvoj bakterija, grinja i neugodnih mirisa.

Foto: JYSK

Zaštitite madrac od prašine i vlage

Jedan od osnovnih načina da madrac ostane svjež jest korištenje zaštitnih navlaka. Kvalitetna zaštitna navlaka stvara barijeru koja sprečava prodor prašine, vlage i alergena poput grinja. Ove navlake lako se skidaju i peru, čime se održava higijena madraca bez puno truda. Redovnim pranjem navlake (preporuka je minimalno svakih mjesec dana) uklanja se nakupljena prašina, znoj i mrtve stanice kože koje su prirodni dio svakodnevnog korištenja madraca. Za dodatnu zaštitu, preporučuje se postaviti perivu, vodootpornu plahtu koja osigurava da tekućine ne dospiju u madrac. To je posebno korisno u zimskom periodu kada je manja mogućnost sušenja na otvorenom.

Temeljitije čišćenje madraca

Ako želite temeljitije očistiti madrac, suho pranje može biti odlična opcija. Možete ga posuti sodom bikarbonom, koja izvlači vlagu i neutralizira mirise, a zatim usisati nakon pola sata. Ovaj proces jednostavan je, a doprinosi svježini madraca i uklanja dio prašine koja se nakuplja tijekom vremena.

Foto: JYSK

Nadmadrac kao dodatna zaštita

Osim što može povećati udobnost i kompenzirati ako je vaš madrac pretvrd ili premekan, nadmadrac je odličan način da produžite vijek madraca i spriječite njegovo habanje. Nadmadrac preuzima dio pritiska koji tijelo stvara, smanjujući opterećenje madraca i produžujući mu vijek trajanja.

Pametno pospremanje kreveta

Iako prekrivač uz male ukrasne jastučiće može estetski uljepšati vašu spavaću sobu, izbjegavajte pokrivanje kreveta odmah nakon ustajanja. Ostavite madrac neko vrijeme otkriven kako bi vlaga isparila. Ako se tijekom noći prekomjerno znojite, možete poplun složiti na dnu kreveta i ostaviti madrac da se potpuno osuši tijekom dana.

Zašto je higijena madraca ključna za zdrav san?

Održavanje i higijena madraca ne samo da produljuju njegov vijek trajanja, već i osiguravaju čist i zdrav okoliš za spavanje. Madrac koji je oslobođen prašine, alergena i bakterija može značajno doprinijeti kvaliteti sna a čista, svježa podloga također smanjuje mogućnost pojave kožnih iritacija i alergijskih reakcija, što je posebno važno za osjetljive osobe i djecu. Ako pak niste zadovoljni trenutačnim madracem, možda je vrijeme da zamijenite stari madrac novim. U svakoj JYSKovoj trgovini očekuje vas Stručnjak za spavanje koji će vam pomoći svojim savjetom kako bi pronašli najbolje rješenje u skladu s individualnim potrebama te odaberete svoj madrac uz produženo jamstvo od 15 ili 25 godina.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije