Mladim parovima s prosječnim plaćama, ako nemaju bogato nasljedstvo ili pomoć roditelja, gotovo je nemoguće skučiti se. Razlog tome su visoke cijene kvadrata u svim većim gradovima, a mjere koje bi im trebale pomoći, od negdašnjeg APN-a do sadašnjeg povrata poreza zapravo su kozmetičke prirode. Ne čudi stoga da se oni koji imaju tu mogućnost odlučuju na suživot u obiteljskoj kući. No, kako bi sve to funkcioniralo, i zakonski i obiteljski, ključno je napraviti etažiranje. Proces je to koji traje i zahtijeva neka ulaganja, ali opet je znatno jeftinije nego kupnja stana. Najčešće je riječ o tavanskom prostoru obiteljske kuće koji ima novi zadatak – treba postati dom. Evo o čemu sve valja voditi računa. Stan u potkrovlju može biti posebno šarmantan. Ako ste vlasnici jednog od njih ili to planirate postati, važnija karakteristika vašeg postojećeg ili novog doma ipak bi trebala biti etažiranost. Naime, ako želite prenamijeniti tavan u stambeni prostor, mogli biste se neugodno iznenaditi ispadne li da je to u stvari zajednička prostorija zgrade za čije je uređenje potrebna suglasnost ostalih stanara. Ako je tavan dio kuće, prenamjena nije potrebna, no etažiranje je svakako preporučeno.
Etažiranje je postupak kojim se nekretnina razdvaja na samostalne uporabne cjeline s odgovarajućim vlasničkim ili suvlasničkim udjelom. Jednostavnije rečeno, njime se stječe vlasništvo nad točno određenim dijelom zgrade, kuće ili nekog drugog objekta i to se vlasništvo može upisati u zemljišne knjige. Primjerice, etažiranjem se stanovi u zgradi i prostor u kući odvajaju na posebne dijelove, odnosno katove.
Neovisno o tome je li vaš stan u zgradi ili obiteljskoj kući, treba li vam prenamjena poslovnog prostora u stambeni ili nešto treće, poželjno ga je etažirati. Nakon etažiranja stana u potkrovlju i dobivanja vlasničkog lista s podacima o kvadraturi vlasničkog dijela, možete posve samostalno raspolagati svojim stanom. Možete ga preurediti i zasebno plaćati režijske troškove. Etažiranje stana u obiteljskoj kući ili zgradi je preduvjet za dobivanje hipotekarnog kredita, prodaju stana, diobu obiteljskih nekretnina i ostavine te utvrđivanje udjela pojedinih suvlasnika u troškovima upravljanja i održavanja.
Postupak etažiranja provode sudski vještaci ili druge pravne osobe. Za početak je potrebno prikupiti postojeću tehničku dokumentaciju (izvedbeni, glavni projekt i slično, građevinsku dozvolu, kopiju katastarskog plana) koja se zatim uspoređuje s trenutačnim stvarnim stanjem. U slučaju da vaša kuća ili zgrada nije upisana u katastarske planove, prije etažiranja ovlašteni geodet treba provesti postupak upisa. Potom se izrađuje elaborat s grafičkim prikazom posebnih i zajedničkih dijelova, površinom svake cjeline i omjerima vlasništva ili suvlasništva nekretnine. Dodatna dokumentacija koju je potrebno dostaviti uz elaborat ovisi o županiji u kojoj se predaje zahtjev za etažiranje. Općenito, za predaju zahtjeva će vam trebati: izjava o etažiranju, etažni elaborat, potvrda ureda državne uprave, uplaćena pristojba... Za slučaj da nekretnina ima više vlasnika, svi suvlasnici moraju potpisati izjavu o etažiranju te je ovjeriti kod javnog bilježnika. Elaborat je potrebno predati Gradskom uredu za prostorno uređenje koji zatim obrađuje zahtjev. Ako bude odobren, vlasnik točno određene samostalne cjeline će se upisati u zemljišnu knjigu.
Tavanski prostori mogu imati visoke stropove i nadozid ispod samog krova. U nekim zgradama i kućama, ovisno o vrsti krova, strop i nadozid su niži. Prema Pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama i radovima, moguće je bez građevinske dozvole podići nadozid potkrovlja za maksimalno 60 cm. Nadogradnja mora biti u skladu s glavnim projektom koji izrađuje arhitekt. Ako želite nadozid viši od 60 cm, potrebno je zatražiti građevinsku dozvolu i uz zahtjev predati glavni projekt koji je izradio ovlašteni arhitekt.