U kući umirovljenice Kate Damjančić na zagrebačkim obroncima ovih dana vlada prava mala božićna čarolija prepuna romantike, nostalgije i topline, kao da smo zakoračili u neko drugo stoljeće. Samo hladnjak i TV prijamnik kvare taj dojam.
Već i prvi pogled na njezin dom, drvce okićeno ručno izrađenim ukrasima, komode i ormari s izbijeljenim rubovima, otvorene police s namirnicama u vintage teglama, vatra zapaljena u kaminu, starinski naslonjač s kariranom dekicom, šalice od ruskog porculana i niz dekoracija govore nam da ovdje glavnu riječ ima shabby chic u koji je vlasnica zaljubljena godinama.
Zidovi u kuhinji i dnevnom boravku obojeni su u sive i plave tonove kako bi namještaj više došao do izražaja
Namještaj s dušom
Gospođa Kata smatra da je za njezinu strast prema shabbyju “krivo” djetinjstvo i odrastanje u seoskoj obitelji s devetero djece. Nostalgija za ravnom Slavonijom i želja za stvaranjem rezultirali su time da bude okružena namještajem s dušom i da u domu sve diše “zeleno” i bude načinjeno od prirodnih materijala. Kupnja kuće, a naročito odlazak u mirovinu bio je prilika da sve to i ostvari – svoj mali dom nalik na roditeljski.
Fronte ladica na komodi u kuhinji Kata je decoupage tehnikom presvukla tkaninama raznih uzoraka
– Čovjeka obilježe za cijeli život najljepši okusi, mirisi i viđenje svijeta s kojima je bio okružen u djetinjstvu. I ja sam, čini mi se, jedna od njih. U našem domu, budući da nas je bilo jako puno, uvijek se puno toga događalo, radilo, mijenjalo – objašnjava vlasnica prostrane kuće od 300 m2 u kojoj se svako malo osvane neki novi predmet ili dekoracija. Ili barem njihov makeover. Sav namještaj, uključujući i kuhinjski, Kata je sama doradila. Zidove također boji sama.
Kata je sama sašila presvlake za fotelju i jastuke, a sama je i pobrusila smeđe obojen pod u spavaćoj sobi kako bi dobila dojam pohabanosti
Ljepše, ali i jeftinije
Čak su i mnogi okviri za slike dorađeni tekstilom (stavljeni kao podloga fotografijama). Kada djeca ujutro odu na posao, Kata se počinje baviti njoj najljepšom stvari na svijetu: brušenjem, bojenjem, lijepljenjem, lakiranjem, šivanjem... Shabby chic i decoupage bili su također prilika da uz male novce obnovi lice svoga doma, bez kupnje novog namještaja. A kada se ipak odluči kupiti neki komad, obično je to na Hreliću ili u Reto centru, dućanu starih stvari koji drže liječeni ovisnici, dok su tekstili za presvlake za jastuke i krevete te kuhinjske krpe povoljno kupljeni restlovi u dućanu.
Vlasnica je željela dom koji će je svime, pa i detaljima, podsjećati na djetinjstvo i odrastanje na selu
Sve što zahtijeva šivanje sašila je Kata na šivaćem stroju smještenom u kutu dnevne sobe – to je ujedno vlasničin radni kutak u kojem ostvaruje i mnoge druge kreacije.
- Ne bih mogla izbrojiti sate koje sam provela za mašinom ili u bojenju i brušenju drveta. Vizija i znatiželja kako će to izgledati tjeraju me dalje, u nova ljepila, nove salvete, novo miksanje boja. Volim taj ugođaj domaćeg, starog, a novog – kazala je Kata.
>>Isplati li se renovirati dotrajali namještaj? Evo odgovora!