Na najsjevernijem dijelu Hrvatske, tik uz rijeku Muru, nalazi se Sveti Martin na Muri. Specifičan po spoju tradicije i modernog, mjesto koje uvelike određuje rijeka Mura koju su vrijedni Međimurci prigrlili i naučili s njom živjeti. Početkom 20.stoljeća tako su na rijeci Muri radila 92 mlina čije se brašno prodavalo i trampilo po ovom dijelu Europe. Danas su tradicionalne mlinove zamijenili strojevi, a priča o prošlom vremenu postoji kao zanimljiv Interpretacijski sadržaj u Etnografskoj zbirci u selu Žabnik. U vođenoj turi čut ćete kako izgleda jedan radni dan vrijednog mlinara, zaviriti u njegov mlin čiji kotač i danas neumoljivo svladava energičnu rijeku Muru te se provozati skelom na drugu obalu rijeke koja se nalazi u Sloveniji. Vratimo li se dublje u prošlost otvara se "Pandorina kutija" koja svojim sadržajem znatiželjnike vraća u drugu polovicu 1. stoljeća prije Krista kad je ovaj prostor postao jako zanimljiv Rimljanima. Prepoznali su moć dobre prometne komunikacije, starih već uhodanih trgovačkih ruta te prirodnog bogatstva vode i zemlje. Rimljani su ga nazvali Halicanum ostavljajući prepoznatljiv trag kroz svoje gradnje, običaje i kulturu, čije se nasljeđe prepoznalo kroz brojna arheološka istraživanja. Upravo zato ne čudi kako Sveti Martin na Muri ima i prepoznatljiv internacionalni festival Halicanum fest koji okuplja velik broj zaljubljenika u rimsku kulturu.
Halicanum, kao simbol bogate povijesti ovog kraja inspirirao je Nenada Žignića da sa svojim timom osmisli i realizira jedinstven glamping resort u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Od Zagreba, Halicanum je udaljen nešto više od 100 kilometara, prostire se na ukupnoj površini od 8937 četvornih metara u idiličnoj prirodi svetomartinskog kraja koje se naslanja na površinu termi Sveti Martin. Pogled s ovog mjesta je jedinstven uz zelenu kulisu oduševit će vas brežuljci Gornjeg Međimurja mahom prekriveni vinogradima i vinskim podrumima. Mjesto je to blizu autoceste, ali i odlično izolirano s ciljem da do njega ne dopire prometna buka. Gosti ga često opisuju kao oazu istinskog mira idealnog za vikend bijeg u prirodu, ali i odličnom destinacijom za tjedni odmor u skladu s prirodom.
– Glamping resort Halicanum stvoren je kao odgovor na brojna pitanja suvremenih putnika koji su u našem lijepom Međimurju tražili mjesto gdje će spustiti kofer i odmarati se u skladu s prirodom. Glamping je danas vrlo popularan način boravka jer je u isto vrijeme spoj kampiranja i hotelskog luksuza koji putnici vole. Kako ne postoji takav kompleks u Međimurju, upravo to sam prepoznao kao priliku za ovaj projekt. Kupovina zelenog komada Međimurja na kojem se danas nalazi glamping za mene je bio izazov. Kupio sam u pravom smislu riječi zelenu divljinu koju smo prvo pretvorili u zelenu površinu ne narušavajući sklad prirode kojom je okružena. Po tipu površine napravljen je projekt i idejno rješenje za glamping kakav danas izgleda. Već na samom početku dalo se naslutiti da će kućice biti na etažama međusobno povezane drvenim stepenicama – kaže vlasnik Nenad Žignić, dodajući kako je sretan kad vidi da se upravo taj spoj prirode i čovjeka povezao na poseban način te da se ljudi rado vraćaju na ovu lokaciju.
Za razliku od ostalih glampinga koje smo navikli istraživati ovaj Međimurski je po mnogočemu drukčiji. Dio prirode u kojoj se nalazi je brežuljkast pa su tako glamping-kućice postavljene u linije međusobno povezane drvenim stepenicama uklopljenim u eksterijer. Svaka kućica ima posebnu terasu na kojoj se nalazi manja drvena finska sauna s ugodnom klupom za dvoje i temperaturom koja doseže do 60 stupnjeva. Na drvenoj terasi u čijem se kutu nalazi sauna nalazi se i kada u koju možete uroniti nakon sauniranja. Ugodno se smjestite zatvorite oči i slušajte prirodu – osjećaj je jedinstven. Unutrašnjost kućice nalikuje studio apartmanu. U prednjem dijelu je udobna sofa i mali stolić za odlaganje pri gledanju TV-a, a na središnjem dijelu krevet (posebno dizajniran i potpisan domaćim dizajnom) s anatomskim madracem i jastucima. Kako bi spavanje na ovom mjestu bilo pravi užitak, svi kreveti presvučeni su satenskom posteljinom i upotpunjeni termo izolacijskim poplunom. U prednjem dijelu kućice nema klasičnog ormara kako se prostor ne bi zagušio, a odlaganje je moguće napraviti na metalnim vješalicama i policama. Zadnji dio kućice rezerviran je za prostranu kupaonicu u kojoj je apsolutna zvijezda dizajnirani tuš.
Kao i svi veliki projekti, tako je i nastanak Halicanuma podijeljen u dvije faze. U prvoj, koja je trajala kroz cijelu prošlu godinu, u skladu s prirodnim zakonima stvoreni su temelji za nastanak glampinga. Svaka je kućica dobila svoju parcelu, a položaj kućice je projektiran tako da se stvori potrebna intima tijekom boravka. S glavnom zgradom su sve kućice povezane ugodnom šetnicom, a kako bi se dodatno stvorio mir i opuštajuća atmosfera, veći dio kućica međusobno povezuje jezerce preko kojeg prolazi most. Pogledate li izgled Halicanuma, između 25 kućica za odmor (kategorizacija 2+1) uočit ćete i dvije velike. U prednjoj se nalazi restoran Halicanum s bogatom ponudom tradicionalno pripremljenih specijaliteta, a u središnjem Zen house nalazi se odličan wellness. Miris drveta koji dominira ovim prostorom pomaže u sauniranju i dodatnom opuštanju kroz niz posebno kreiranih wellness programa. Svakako isprobajte masažu s medom ili čokoladom, blagotvorne tretmane revitalizacije i pomlađivanja, ali i klasične tretmane za lice i tijelo koje rade vrhunski stručnjaci i terapeuti. Druga faza izgradnje još traje a ona je fokusirana na izgradnju natkrivenog bazena s dodatnim saunama i prostorom za odmor, ali i "ulicom" obiteljskih kućica s dvije spavaonice koje će biti u funkciji suvremenih obitelji. Druga faza trebala bi biti završena do proljeća 2025.
Kako smo već spomenuli, na ulazu u glamping resort nalazi se i drvena kućica s restoranom Halicanum. Restoran je otvorenog tipa naziv podsjeća na antički grad Halicanum iz 1. stoljeća nakon Krista. No, hrana u njemu je suvremena, podignuta na najvišu kvalitetu. Na tanjurima se, ovisno o željama gostiju nalazi tradicionalni međimurski sezonski specijaliteti mahom kupljeni od lokalnih proizvođača i OPG-ova. U ovo vrijeme zamirisat će vam juha od buče, trganci sa svinjskim obrazima, divljač, ali i jedinstvena međimurska gibanica koja se ovdje, kao i kruh, peče svakodnevno.
– Za pripremu svih naših delicija koristimo namirnice iz lokalnog uzgoja potičući tako lokalne proizvođače hrane da zajedno dočaramo Međimurje posjetiteljima. Tako svakom gostu pružamo ne samo gastronomsko iskustvo već i spoj tradicije i vrhunske kvalitete u svakom zalogaju. Sjednete li u naš restoran jesti ćete domaće i piti vina lokalnih vinara po kojima smo mi Međimurci poznati – kaže Žignić dodajući kako su ove jeseni u ponudu resorta uveli još jednu atrakciju – kuhanje Međimurskog kotlića. Kuhanje je u prirodi, na posebno dizajniranom "ognjištu" koje je svojim dizajnom uklopljeno u eksterijer glampinga. Za sve one koji borave na ovom mjestu nekoliko dana ovakav način zabave je dodatna vrijednost za koju se potrebno samo raspitati na recepciji. Ovisno o broju onih koji će uživati u međimurskom gulašu, na recepciji možete dobiti kotlić, recept i sve potrebne sastojke za njegovu pripremu, te drvo za potpalu.
Čini li vam se poznatim Halicanum, u potpunosti vas razumijemo. Dolazite li na ovo mjesto s obitelji, sigurno će biti zanimljiva informacija kako se upravo na ovom mjestu snimala i aktualna sezona serijala "Život na vagi". Dio interijera, ali i eksterijer, stalno je u kadrovima, a priroda koja ga okružuje motiv da se na ovom mjestu i rekreirate. Zato sjednite na bicikl ili se ukrcajte u vlakić i krenite u istraživanje destinacije. Sveti Martin na Muri pruža zanimljive sadržaje u kojima će uživati cijela obitelj.
– Naša lokacija, ali i funkcionalnost, koju smo postigli našim eksterijerom i interijerom zaintrigirala je produkciju "Života na vagi". Već nakon prvog sastanka složili smo se svi zajedno da će boravak u kućicama ovog tipa biti funkcionalno i ugodno iskustvo te da će dio kapaciteta i prirode koja glamping okružuje biti odlično mjesto za sve aktivnost sudionika. Snimanje je bilo u ljetnim mjesecima, a kad je snimljen posljednji kadar ovog serijala u glampingu je trebalo sve elemente vratiti u prvobitno stanje i otvoriti ga suvremenim putnicima.