Ako se grijete na plin, toplanu ili struju svakako vam je cilj trošiti manje, kako bi, u konačnici, i računi bili niži. To je moguće postići vrlo jednostavno, samo je potrebno pratiti ove savjete. Ukratko to bi značilo sljedeće: Odjeću nikako nemojte sušiti na radijatoru, na pod staviti tepih, a kad se provjetrava stan, najbolje je stati kod zida najudaljenijeg od prozora pa kad friški zrak dođe do te pozicije, "luftanje" prekinuti. Samo su neki ovo od savjeta za uštedu na grijanju na koje zimi odu čak tri četvrtine ukupnih računa prosječnog kućanstva, a koje su pobrojali upravo oni koji grijanje domaćinstvima i omogućuju. Odgovor na to kako smanjiti režije, potražili smo u HEP-u, za one koji se griju na struju i na toplanu, ali i u zagrebačkoj plinari (Gradska plinara Zagreb - Opskrba), budući da ona opskrbljuje plinom najveći broj kućanstava u Hrvatskoj.
Krenut ćemo od nje, odnosno od savjeta za one koji za grijanje koriste plin, budući da u GPZO-u prenose načine uštede koje je na jednom mjestu sažela Hrvatska stručna udruga za plin.
- Da bi grijanje prostorija bilo efikasno i za korisnike udobno, upravljanje sustavom grijanja vrši se ili termostatom kojim se podešava željena temperatura, ili programatorom, kojim se može odrediti način grijanja kroz nekoliko dana, a može se i daljinski nadzirati i upravljati - kažu iz Hrvatske stručne udruge za plin, a upravo su termostati glavna preporuka i za one koji se griju na struju, ali i na toplanu. Ali do toga ćemo nešto kasnije, zadržimo se još malo na plinu. Temperatura grijanih prostorija, kažu u Hrvatskoj stručnoj udruzi za plin, "treba biti ugodna" pa preporučuju i koliko bi Celzijusa trebalo biti u kojoj prostoriji. U kuhinji i hodnicima dovoljno je 18, dnevni boravak i radne sobe trebale bi biti na 20-22 stupnja, kupaonice na 24, dok u spavaćim sobama temperatura ne bi trebala prelaziti 16 Celzijusa. Ulazi, prolazi, smočnice "i druge sporedne prostorije" ne bi se uopće trebale grijati.
- Ako se prostorije griju na temperaturu samo jedan stupanj nižu od preporučene, štedi se oko posto energije za grijanje - kažu u Hrvatskoj stručnoj udruzi za plin pa dodaju da se ugradnjom termostatskih ventila na radijatore, koji automatski održavaju zadanu temperaturu prostorije, uštedi od 15 do 20 posto energije za grijanje. Provjetravanje prostorija zimi, ističu, mora osigurati izmjenu zraka u prostoriji, ali ne i hlađenje zidova.
- Zato kod provjetravanja, treba stajati kod zida prostorije koji je najviše udaljen od otvorenog prozora, pa kad se osjeti da je svježi zrak došao do tog dijela prostorije, za što je obično potrebno oko pet minuta, zatvaraju se prozori i provjetravanje prekida - kažu pa dodaju da se osobita ušteda energije za grijanje i potrošnu toplu vodu postiže i ugradnjom solarnog sustava na postojeći sustav grijanja plinom. Ističu i da se ne moraju uvijek grijati svi prostori koji se ne koriste, a kad se ne boravi u objektu, "nije nužno njegovo grijanje, već samo temperiranje".
Oni koji se griju na toplanu, trebali bi pripaziti da stambeni prostor ne pregrijavaju. Kažu, barem, tako u HEP Toplinarstvu u kojem ističu da je optimalna temperatura u grijanim prostorijama je 20 stupnjeva Celzijusa, a slično kao i kod plina, za svaki stupanj više utroši se, ističu, šest posto više energije.
- Ugradite uređaje za regulaciju odavanja topline; termostatski radijatorski set (termostatski radijatorski ventil i termostatska glava), odnosno uređaje kojima se može podešavati (regulirati) potrošnja toplinske energije. Pridržavajte se uputa za postizanje željene temperature tvrtke koja je ugradila ventile u vaš stambeni prostor - jedan je ovo od savjeta za uštedu energije HEP Toplinarstva iz kojeg kažu i da bi bilo dobro provjeriti raspore na prozorima stanova i kuća te ih zabrtviti ukoliko postoje.
Nebrtvljeni raspori na prozorima uzrokuju velike gubitke energije - kažu. I oni savjetuju da se prostorije prozračuju redovito, "ali ne duže od 10 minuta". Na taj način će se sačuvati toplina akumulirana u zidovima i namještaju te će, nakon provjetravanja, vaš stambeni prostor uskoro biti topao kao i ranije. Nikako nije preporučljivo reguliranje temperature prostorije otvaranjem prozora - kažu u HEP Toplinarstvu u kojem imaju još jedan savjet. Ne pokrivati izvor topline.
- Radijatori ne smiju biti zaklonjeni zavjesama i namještajem. Sušenjem rublja na radijatoru praktički prekidate grijanje. Pokriven i zaklonjen radijator je izoliran i nema pravog učinka - kažu u HEP Toplinarstvu.
Njihovi kolege iz HEP-a, pak, imaju preporuke o optimalnoj temperaturi u prostorijama za one koji se griju na struju. Hodnik držati na 14-17 stupnjeva Celzijusa, spavaću sobu na 17, kuhinju i radnu sobu na 17-21, dnevni boravak na 20-23, a kupaonicu na 23 stupnja Celzijusa.
- Prostorije prozračujte redovito, ali ne duže od 10 minuta. Na taj način će se sačuvati toplina akumulirana u zidovima i namještaju te će, nakon provjetravanja, vaš stambeni ili poslovni prostor uskoro biti topao kao i ranije. Ugradnjom sobnog termostata možete smanjiti troškove za grijanje 7-15 posto. Programirajte termostat tako da za vrijeme noći ili dok ste izvan kuće, temperaturu postavite na nižu vrijednost - kažu u HEP-u u kojem također savjetuju provjeru i brtvljenje prozora. Ističu i da se garderoba treba "prilagoditi godišnjem dobu kako se prostor ne bi dodatno grijao radi postizanja osjećaja ugode".
- Koristite tepih. Iako većini služi kao dekoracija, zimi itekako može imati važnu ulogu. Kada grijete dom, oko 10 posto topline gubi se kroz podove. No, ako imate deblji tepih, uspjet ćete zadržati dio topline u prostoriji - kažu u HEP-u pa dodaju i da radijatori ne smiju biti zaklonjeni zavjesama i namještajem.
- Sušenjem rublja na radijatoru praktički prekidate grijanje. Pokriven i zaklonjen radijator je izoliran i nema pravog učinka - zaključuju.