U uvali Rova, u Malinskoj na otoku Krku, posljednjih godina dogodio se graditeljski boom. Prekrasna plaža i povoljna orijentacija, s pogledom na cijeli Kvarner na sjeveru, kao i konfiguracija terena, stvorili su preduvjete za razvoj novog apartmanskog naselja, infrastrukturno vezanog za Malinsku. Arhitektima je prva asocijacija na Malinsku, a vjerojatno i otok Krk, hotel Haludovo, arhitekta Borisa Magaša. Upravo se taj hotel nalazi nasuprot uvale Rova.
Početkom 2018. godine, od nekoliko predloženih koncepata razvoja, odlučili smo razvijati ovaj, koji je na kraju i realiziran. Dvije zgrade, međusobno spojene dizalom i mostovima, gdje svaki apartman ima svoj bazen i značajan dio vrta - objašnjava nam Pero Vuković, osnivač arhitektonskog ureda ARHIV.
Na prvi pogled, upravo je činjenica da svaki apartman ima svoj vrt i veliki dio vrta i vanjskog prostora, uz velike terase, ono čime projekt iskače iz većine onoga što ga okružuje. Iako se radi o apartmanu, s terasama i okolišem dojam koji ostavlja u korištenju i boravljenju je svakako bliži onom boravljenja u kući. Tako postavljen koncept pruža “najbolje iz oba svijeta”, i kuće i zgrade. Osim navedenog, on je urbanistički jako “pristojan” i obziran prema okolišu, jer se veći volumen usitnjuje i pruža vizure i formira zelenilo između novih volumena.
- Kako je zemljište bilo izuzetno skupo, zauzeli smo stav da nema previše smisla ostaviti ga kao uređeno zajedničko zemljište, s kojim nitko ne raspolaže, već bi služilo samo za “ukras”. Jednako tako, obzirom na malu udaljenost od mora i prekrasne plaže, koja je pješice udaljena 150 metara, pomno smo promišljali bazene i njihov smještaj, veličinu i potrebu za njima. Ideja dijeljenja bazena svakako smanjuje razinu komocije i “luksuza”, dok zelenilom okružena oaza koja osigurava privatnost i svakom privatni bazen koji osim ugođaja pruža i osvježenje, i kupanje i “izvan” sezone kupanja u moru - objašnjava arhitekt.
Poseban je naglasak stavljen i na uređenje okoliša, kako geometrijom i razinama vrtova, tako i pomnim odabirom biljnog materijala i već razvijenih biljaka. Osigurana je maksimalna moguća privatnost u tim “čarobnim vrtovima” u kojima su uz bazene, tuševi, prostori za roštilj, ležaljke za sunčanje, pogled na Kvarner i uvijek direktan, neposredan izlaz iz apartmana. Neposredan izlaz je omogućen putem terasa, koje su mali inženjerski pothvat, jer su njihove konstrukcije potpomognute prednapregnutim sajlama, koje se inače koriste u konstrukciji mostova, i tako su formirane konzole od 8 metara. Isto ostavlja dojam slobode, osigurava privatnost i štiti od pretjeranog osunčanja. Isti koncept proveden je i kroz cijeli interijer.
Svaki apartman projektiran je tako da nema hodnika, sve su instalacije potpuno skrivene, i naglasak je na kvaliteti prostora i prožimanju s okolišem i pogledom. Spektakularni pogled na Kvarner kadriran je staklenim stijenama s najtanjim mogućim profilima u najvećoj mogućoj dimenziji, visine 3 metra. Isti princip je u dnevnom boravku i glavnoj spavaćoj sobi, kao i u blagovanju i drugoj spavaćoj sobi. Uz wc za goste uz ulaz, glavna spavaća soba ima svoju kupaonicu i dvije “dječje” sobe imaju svoju.
Kliznim stijenama u interijeru, sve sobe mogu postati dio dnevnog dijela, ili se izolirati. Središnja spavaća soba, jednostavno postaje radna i potpuno se rastvara prema dnevnom boravku, kuhinji i blagovanju. Kuhinja je središte prostora, omeđena velikim staklenim stijenama i prozorima koji su veličine standardnih staklenih stijena u konvencionalnoj stanogradnji. Svi materijali u interijeru i eksterijeru su pomno birani, kao jako kvalitetni, s posebnim naglaskom na jednostavnom održavanju, kako bi novi vlasnici što više uživali i odmarali, a što manje čistili. Jednako tako, grijanjem i hlađenjem, upravlja se internetom, putem mobilnog telefona, iz bilo kojeg kutka svijeta. Dizalo kojim se može pristupiti svakom stanu je panoramsko, s neprekinutim pogledom na Kvarner, i poseban je doživljaj putovati u njemu vertikalno uz otvaranje pogleda, kako danju, tako i noću.
Za svakodnevnu inspiraciju pratite nas i na Instagramu!
Ovo se nebi trebalo zvati kuća, prije izlog taštine. I kako se ova hladna građevina uklapa u okolinu? Ovaj new age shit sa "pomnim odabirom biljnog materijala" ne treba ni komentirat.... Nije arhitektura samo u golim zidovima i staklima.....