probajte sami

Donosimo listu deset najčešćih problema s perilicom posuđa te otkrivamo kako ih riješiti!

perilica
Shutterstock
25.06.2024.
u 13:38

Ne trebate za svaki problem s perilicom zvati majstora. Najvažnije je redovito čistiti filtar, stavljati dovoljno soli i sjajila i uložiti u kvalitetne tablete za pranje jer mnogi često kupuju jeftinije proizvode za pranje koji začepe odvod ili se ne rastope do kraja

Danas, pokazuju podaci Zavoda za statistiku, čak više od dvije trećine hrvatskih kućanstava ima perilicu posuđa. Što znači da većina građana, i to najčešće nakon isteka garancije, ima i problema s tim kućanskim aparatom. Prljavo posuđe nakon pranja, neugodan miris, voda koja ne otječe... Problemi s perilicom su brojni i mnogima su izvor frustracija, ali i trošak za kućni budžet.

Foto: Shutterstok

No, ne trebate za svaki problem s perilicom zvati majstora. Najvažnije je redovito čistiti filtar, stavljati dovoljno soli i sjajila i uložiti u kvalitetne tablete za pranje jer mnogi često kupuju jeftinije proizvode za pranje koji začepe odvod ili se ne rastope do kraja pa posuđe izlazi iz perilice – prljavo.

Nemojte zaboraviti i na čišćenje perilice. U gumici oko vrata zna se nataložiti prljavština koja uništava gumu pa ona s vremenom počinje puštati vodu. Stoga vas u kuhinji može iznenaditi i poplava.

Foto: screenshot/facebook

Ako nemate vremena za ribanje, možete nabaviti sredstva baš za čišćenje perilice koja treba stavite u stroj i pustiti pranje “na prazno”.

Nije loše jednom godišnje napraviti servis perilice, posebice ako kod kuće imate skup proizvod, ali, vjerujte, većinu tih sitnih kvarova lako ćete otkloniti uz samo malo pažnje.

Inače, prije desetak godina perilica je uistinu bila ozbiljna investicija  danas ih se na tržištu možete naći za manje od 300 eura. Usto, u organizaciji kuhinje više vas neće ograničavati, većina proizvođača kuhinja nudi mogućnosti da se perilice ugrade čak i ispod ploče za kuhanje.

Foto: Shutterstok

Donosimo listu 10 najčešćih pridužbi

Posuđe je nakon pranja prljavo?
Začepljena je prskalica. Isključite perilicu iz struje, ispraznite je i izvucite mlaznicu vode van. Dobro provjerite sve rupice, a ako su začepljene, očistite ih čačkalicom.

Vrata propuštaju vodu?
Uočite li da vrata ne stoje u ravnini, uzmite alat i učvrstite ili olabavite vijke kako bi vrata sjela na svoje mjesto. Redovite čistite gumu u kojoj se zna nakupiti prljavština pa ne “dihta” dobro.

Foto: Shutterstok


Iz perilice se širi neugodan miris?
Ako imate model perilice s vidljivim grijačem na dnu, može se dogoditi da na njega padnu ostaci hrane na zaraženi grijač pa on “prži” tu hranu, što uzrokuje neugodne mirise.


Na dnu 
perilice ostaje pjena?
Ako ste posuđe prije prali deterdžentom za ručno pranje posuđa, važno je dobro ga isprati. Od svakog ostatka tekućeg deterdženta može nastati pjena.

perilica
1/9


Dno perilice prekriveno je žutim slojem?
Željezo u vodi može dovesti do stvaranja žutog ili smeđeg sloja. Da biste to spriječili, trebat će vam poseban filtar na dovodu vode. Provjerite s gradskim vodovodom.
U spremniku praška ostalo je deterdženta?
Spremnik je možda blokiran predmetima u perilici i ne može se otvoriti ili je spremnik bio vlažan pri punjenju deterdžentom. Prije punjenja uvijek provjerite je li spremnik suh.


Nakon pranja, na dnu perilice ostala je voda?
Najvjerojatnije je začepljen odvod. Ispraznite perilicu i očistite filtar. Glavni su krivci za ovaj problem ostaci hrane, razbijeno staklo ili folija, koji su oku nevidljivi.
Kako se riješiti bijelih mrlja na posuđu?
Imate jako tvrdu vodu, koristite više sredstva za sjaj, odvojeno perite čaše, odvojeno lonce i posebno tanjure. Stavljajte perilicu na nižu temperaturu.

perilica
1/13


Nakon pranja čaše nisu sjajne, već “zamusane”?
Stavite ih u ocat – ako postanu sjajne, voda je pretvrda. U tom slučaju stavite više sredstva za pranje u perilicu. Ako mrlje ostanu, problem je u previsokoj temperaturi pranja – snizite je.
Što učiniti s nataloženom masnoćom u perilici?
Možda je temperatura u perilici ispod temperature koja je potrebna da se otopi masnoća. Prije toga pokušajte ručno ukloniti nakupljenu masnoću.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije