U svijetu, ubrzanom kakav je danas, kada se čini da je vremena sve manje i da ono sve brže teče, odvojiti vrijeme za opuštanje u kadi postaje više luksuz nego potreba. Mnoštvo obaveza kojima današnje društvo „podliježe“ - posao, briga o djeci, o domu i sl. nameće da se sve više ljudi odlučuje kade zamijeniti tuševima. Brže je i praktičnije.
No, ako ste se ikada susreli sa tradicijom Japana onda ste upoznati sa njihovim ritualima kupanja, i čak i danas, kada je tehnologija uznapredovala i svijet se brzo mijenja kao i način života, tradicionalna japanska kultura kupanja (u privatnim, ali i javnim kadama) ostala je gotovo netaknuta.
Pa tako neki, bez obzira na način i stil života, u kupaonice uvijek radije stavljaju kade. Jedan od razloga je što one izgledaju fantastično. Uklopiti suvremenu kadu u prostor moderno opremljene kupaonice stvara odličan vizualni dojam, ali isto tako, ako ste ljubitelj tradicionalnijeg stila, kada adekvatnog dizajna uvijek će izgledati bezvremenski.
Kade, osim vizualnog imaju i druge pogodnosti: kupke stimuliraju živčani sustav, opuštaju mišiće. Čak i manji kupaonski prostori „dozvoljavaju“ kadu, no ona je onda svakako manjih dimenzija i rijetko dovoljno prostrana za opuštanje u pjenušavoj kupki. Kada u prostor imate mogućnost postaviti kadu zanimljivog oblika, a i veličine, ona će svakako dati dojam luksuza koji će možda izostati kada se radi o tušu.
No, ta se tvrdnja može i vrlo lako pobiti jer danas se na tržištu može pronaći raznih koncepata tuševa koji nisu samo tuševi nego pravi „spa“ u malom. Tuševi mogu biti praktični ako se radi o manjem prostoru (kutne tuš kabine su dobar izbor za mali prostor), mogu biti koncipirani kao „walk – in“ (bez kadice) tuševi, odvojeni od ostatka kupaonice samo jednom staklenom stijenom ili pak biti postavljeni na sredini prostorije omeđeni staklenom stijenom sa sve četiri strane. Stijena s integriranim tušem može vizualno razdvajati prostor. Varijanta je doista mnogo. Samo pripazite na jedan detalj ako vam u kupaonici nedostaje kvadrata: ukoliko tuš ili tuš kabina imaju staklena vrata (npr. tuševi smješteni u nišama) razmišljajte o tome u kojem se smjeru otvaraju. Otvaranje prema van može biti problem; klizna vrata ili vrata s otvaranjem prema unutra svakako su bolje rješenje.
Važno je promisliti, ukoliko uređujete kupaonicu, kakav je vaš stil života. Hoćete li investirati u lijepu kadu, a zapravo nećete imati vremena doista u njoj uživati i ona će vam služiti uglavnom kao ukras? Iako, ako ste poklonik i kupanja i tuširanja, a nemate mjesta za oboje, uvijek na dio kade možete postaviti staklenu stijenu i uživati u brzom, osvježavajućem tuširanju kad vam to odgovara ili ste u nedostatku vremena. U tuš je lakše „uskočiti“, u kadi se lakše opustiti.
I na kraju tuš ili kada?
Kao i kod svega u uređenju interijera, uz pokoji praktični savjet, sve na kraju ovisi o onom koji prostor koristi. Nekima su tuševi ultimatum i zadovoljno odlaze na počinak sa osjećajem da su tuširanjem „isprali“ dan iza sebe, neki će jedino zaspati ako se prije toga opuste u kadi napunjenoj vodom sa dodatkom eteričnog ulja ili mirišljave pjene. Rješenja za integrirati u prostor kupaonice jedno ili drugo ili pak oboje, uvijek ima. Tuš može biti jednako luksuzan kao i kada. I kada i tuš se mogu „uvući“ u manje prostore. Uvijek će biti „za“ i „protiv“ i jednog i drugog no sve se najviše svodi na vaša stremljenja i afinitete. Samo ih pratite pri odabiru.