Iako je veljača mjesec mirovanja u vrtu, to ne znači da se već sad ne možete početi pripremati za proljetnu sezonu. Najbolji način za to je uzgoj presadnica. Bez obzira na to u kojem se kraju vaš vrt nalazi, upravo je sad pravo vrijeme za sjetvu u zatvorenom prostoru.
Prisjetimo li se nekoliko zadnjih naglih prijelaza iz zime u proljeće, ne treba dugo čekati kako biste uzgojili svoje omiljene presadnice. Možete započeti sjetvu kupusnjača, salate, paprika, rajčica i patlidžana. Da biste bili uspješni u uzgoju presadnica, važno je zadovoljiti nekoliko faktora. Nakon sjetve posude je dobro držati na tamnom mjestu jer tako sjeme brže i lakše klija. Kvalitetan supstrat i kvalitetno sjeme garancija su za dobre presadnice. Provjeravajte supstrat svakodnevno jer ne smije presušiti, ali pripazite da pretjerana vlaga ne dovede do truljenja sjemena. Nakon što biljke niknu, potrebno im je osigurati dovoljno svjetla, u suprotnom će se izdužiti te postati krhke i lomljive. Idealna temperatura u prostoriji trebala bi biti oko 22 stupnja.
Ne zaboravite obilježiti sjetvene posude jer, kada niknu, većina biljaka izgledat će isto, a onda nastaju problemi.
Kako biste dobili kvalitetne, zdrave i pravilne presadnice, sljedeći korak u uspješnom uzgoju je rasađivanje. Rasađivanjem, ili vrtlarskim rječnikom pikiranjem, postiže se znatno bolji napredak. Biljke rasađujemo kada dobiju dva prava lista. Treba pripaziti da se prilikom rasađivanja korijen ne savija. Ovo je vrijeme kada je biljci za rast potreban kvalitetniji supstrat te redovita dohrana. Ne zaboravite na redovito zalijevanje, ali pripazite da se voda u čašicama ne zadržava.
Kada se približi vrijeme presađivanja biljaka u vrt, treba obratiti pozornost na vrijeme prilagodbe biljaka na vanjske uvjete. Kod onih otpornih, kao što su kupusnjače, vrijeme prilagodbe je neznatno, jer se one u pravilu sade u hladna klijališta, a presađuju čim to dopuste uvjeti u vrtu. Kod rajčica i paprika priča je malo drukčija. One su znatno osjetljivije i njihova prilagodba trebala bi trajati 10 do 15 dana.
Važno je omogućiti presadnicama da očvrsnu i postanu otporne na vremenske uvjete koji ih čekaju na otvorenom, a ujedno treba pripaziti da budu zaštićene sve dok ne prođe opasnost od mraza. Kako biste dobili kvalitetne, zdrave i pravilne presadnice, sljedeći korak u uspješnom uzgoju je rasađivanje.
Rasađivanjem, ili vrtlarskim rječnikom pikiranjem, postiže se znatno bolji napredak.Uobičajeno je biljke presađivati na završetku faze mirovanja, nakon zimskih dana. No jednako tako može ih se presaditi ako primijetite da nešto s njima nije u redu ili da su prerasle posudu u kojoj su posađene, odnosno da je korijenje potpuno ispunilo tu posudu.
Presadnice, sadnice ili kolokvijalno flanci aktualni su najviše u ovo doba. Iako, sadnja voćnih, povrtnih i drugih kultura traje gotovo čitavu godinu, što naravno ovisi o vrsti koju želimo uzgojiti. Obično ih nabavljamo na tržnici i tada se često nađemo u dvojbi: jesmo li ih možda trebali kupiti u rasadniku i kako ćemo znati jesmo li nabavili kvalitetne primjerke?
Po korijenu možemo ocijeniti je li sadnica dovoljno zdrava da je i kupimo. Korijen bi trebao biti svjež i razvijen, s nekoliko žilica (od tri do pet) koje se ne bi smjele mrviti kada ih dotaknemo. Također, korijen bi trebao biti posve ‘integriran’, odnosno prorastao u zemlji u kojoj se nalazi.Iako nema strogih pravila, jer nisu ni svi rasadnici oličenje kvalitete, stručnjaci preporučuju da, ako nemate ‘provjeren’ izvor na tržnici, presadnice ipak nabavite u rasadniku. Dugim stajanjem na tržnici korijen presadnice se može oštetiti.