Sobno bilje također osjeća promjenu vremena, a posebno je osjetljivo na prijelazu iz ljeta u jesen i tada traži drukčiju njegu. No, ono u čemu mnogi griješe, i zbog čega im biljke venu, ljetni je režim zalijevanja. Sad, kad su temperature pale, biljke ne trebaju istu količinu vode kao za vrućih ljetnih mjeseci. Dani su sve kraći i biljke se pripremaju, većina njih, na vrijeme mirovanja, što su jesen i zima. Previše vode vodi to truljenja korijena, što pak vodi do propadanja cjelokupne biljke.
Ako ste primjetili da vam biljke venu, a niste sigurni griješite li sa zalijevanjem, evo jednostavnog testa koji možete provesti odmah: Gurnite prst u zemlju na dubinu do cca sedam centimetara. Ako je suprstrat vlažan na toj dubini, biljku nije potrebno zalijevati sljedećih dana. Pokaže li test da je zemlja suha, biljku, naravno, zalijte.
Kao što smo već rekli, biljke se pripremaju na fazu mirovanja stoga im sad više nije potrebna ni prihrana. Ako su vam tijekom ljeta biljke bile vani, sad je vrijeme da ih unesete na toplo i suho. Kad ih unesete, očistite ih od uvelog lišća i svih drugih stvari koje se nalaze na zemlji oko njih ili na njima samima. Provjerite da ih nisu napale bolesti ili štetnici.
Ono o čemu pak svakako treba voditi računa tijekom hladnijih mjeseci jest količina vlage u zraku. U grijanim prostorima zrak je suh i zbog toga mnoge biljke propadaju. Najjednostavniji način da pomognete bilju jest nabaviti ovlaživač zraka. Druga mogućnost jest prskanje, ali to zahtjeva puno više brige.