Sajam Artomat uvijek nudi atraktivne projekte pa je ponekad je teško izdvojiti najzanimljiviji. No, ove godine većini će vjerojatno ostati pohranjen u pamćenju “Povezivanje”, projekt tepiha u nastajanju.
Bio je to za mnoge središnji događaj Artomata, iza kojeg stoje slovenske dizajnerice. Tjaša Bavcon, Katja Burger i Jasmina Ferček magistrice su tekstilnog dizajna iz Ljubljane okupljene pod imenom Oloop. Njihovi projekti, nastali u posljednjih 11 godina, koliko i postoje, neobična su kombinacija raznih umjetničkih praksi, a ponajmanje modnog dizajna.
Pleteni jastuci dio su kolekcije ‘Raskrivene ruke’, rađeni su s migranticama iz bivše Juge
U dosadašnjim radovima isprepliće se produkt dizajn, konceptualna umjetnost, performans te tekstilni dizajn, što je naročito vidljivo u korištenju materijala - vune, konca, filca... Za ljubav prema tkaninama i tkanju iz kojeg su nikle kolekcije proizvoda ‘kriv’ je njihov studijski odlazak u Finsku i Dansku, gdje su uvidjele s koliko se poštovanja Skandinavci odnose prema tekstilu. Osim tekstila kao osnovnog materijala, zajednička svim njihovim radovima jest socijalna nota.
Projektom Squareplay, tekstilnim igralištem za jednu ili više osoba, Oloopice su 2007. osvojile Red Dot Award
- Istražujemo participativnost i edukativnost u dizajnu i umjetnosti, i obrnuto - potencijale dizajna i umjetnosti u edukaciji, timskom radu i suradnji, ali i u svrhu psihosocijalne pomoći - kaže Jasmina Ferček te dodaje kako im je bitno bilo da proces dizajna i kreacije otvore za različite ljude i grupe. Tako su u svoje projekte uključile posjetitelje svih uzrasta (kao što je to bilo s tkanjem tepiha na Artomatu), građane Ljubljane ili pak migrantice iz bivše Jugoslavije koje žive u Jesenicama.
Atraktivan tabure, kojem možete mijenjati oblik, dolazi u nekoliko veličina i boja
Ovaj posljednji projekt traje kontinuirano već četiri godine i iznjedrio je nekoliko kolekcija tekstilnih proizvoda za dom. Pogled na njihove kolekcije i priče koje ih prate upozorava na to da je Oloopicama, unatoč izraženoj estetskoj i uporabnoj vrijednosti njihovih proizvoda, bitniji proces nastajanja i “viši” cilj s humanom notom, a to nam je potvrdila i Jasmina Ferček.
Kolekcija sapuna za ruke i tijeko presvučena filcom
- Nisu nam najbitniji produkti ili objekti, nego sam proces rada, komunikacija, povezanost među ljudima. Uloga dizajnera je ponekad stvaranje uvjeta i prostora, da se nešto može dogoditi kao što je ko-kreiranje, participacija, grupni rad i slično - zaključuje Ferček.
Projekt 'Povezivanje' započet je 2012. - od tada tepih putuje svijetom pozivajući publiku da se priključi izradi tehnikom heklanja
>>Mladi, ambiciozni i uspješni: Paulo Valčić i Boran Petljak