S naglaskom na održivi dizajn, prirodni materijali vladaju u dekoriranju interijera i ove sezone, no svoj interijer možete učiniti održivim tijekom čitave godine.
Naime, održiv dizajn interijera čine namještaj, podne i/ili zidne obloge, ali i dekoracije u prirodnim materijalima koje su pritom i lako obnovljive.
Materijal koji spada u ovu grupaciju definitivno je drvo, a omogućuje baratanje brojnim vrstama. Iznimno pogodni u dizajniranju interijera su hrast, trešnja, bor i javor, a definitivni pobjednik ideje biljkama održivog interijera je bambus.
Jedna od najbrže rastućih biljaka na svijetu, bambus, u dom se može unijeti u ulozi zavjesa, namještaja ili pak kao sredstvo oblaganja podova. Podovi izrađeni od bambusa iznimno su izdržljivi, a manje je vjerojatno da će se izgrebati ili udubiti.
Biljke mogu poslužiti i kao dekorativni predmeti koje je vrlo jednostavno unijeti u svaki dom, a nešto kompliciraniji način oblaganje je zidova tapetama s 3D biljem.
Violeta Blatančić iz Tech Garden Croatia izrađuje upravo takve tapete, a navodi kako su one izvrstan način za postizanje održivog interijera.
"Biorazgradivim smjesama očuvamo svježinu i prirodni izgled biljaka koje mogu dugoročno krasiti svaki dom. Osim toga, pogodne su za bilo koju prostoriju koju će dekorativno osvježiti", tvrdi.
Zanimljivo je i da ovim načinom očuvanja, biljke ne gube na svojim svojstvima te zadržavaju sve one vrijednosti koje želimo unijeti u dom.
"Najbolja biljka za dekoriranje kupaonice islandski je lišaj. Iako konzerviran, on i dalje skuplja vlagu prostorije", tvrdi.
Dakako, održivi interijer postići ćete i posteljinom od organskog pamuka, bambusa ili s različitim tkaninama od konoplje. Takve su tkanine sjajne i za postizanje rustikalnog, prirodnijeg izgleda doma, a svakako će dodati teksturu u interijer.
I ostali materijali kao što su reciklirano staklo, cigla i materijali od kamena izvrsna su podloga za održiv interijer. Također, u uži izbor spadaju i proizvodi od željeza koji svojom čvrstinom omogućuju dugoročnu upotrebu.
Proizvodi od drugih dugoročnih materijala, smatra Stefano Boeri, talijanski arhitekt i stručnjak u održivom interijeru, mogu također postati održivi.
"Sama srž ideje održivog interijera ponovna je upotreba i na njoj bi se trebalo ustrajati kako bi vaš interijer bio eco-friendly", tvrdi.
Održivi interijer podrazumijeva i uštedu energije za grijanje i hlađenje, a veliku ulogu u takvom interijeru igraju i izvori prirodnog svjetla.