Mnogo je aduta koji su privukli mladu tročlanu obitelj da za svoj novi dom odabere dvoetažni stan u širem centru Zagreba. No, kako to često biva, baš onaj prvi dojam je, ipak, bio presudan: dvije etaže sugeriraju kao da ulazite u zaseban objekt, a ne stan u stambenoj zgradi, najviše se dopao vlasnicima.
- Čim se uđe u stan dobivate dojam da ulazite u malu kuću, prostrano predvorje i stepenište s galerijom i duplom visinom plafona što nam se učinilo privlačno – ističe vlasnica. Kvalitetna gradnja, mogućnost biranja podnih obloga, prostrana terasa od 45 četvornih metara, pogled na obronke Medvednice te dobra prometna povezanost i blizina tramvaja, ali i zavučenost od glavne prometnice činili su ovaj trosobni stan idealnim mjestom za neki novi početak.
Iako je i njihov prethodni stan imao dvije spavaće sobe te je dobar dio namještaja nastavio svoj život na novoj adresi, ovaj stan je ipak, smatra njegova vlasnica, posve drugačiji. I to zahvaljujući neobičnoj tlocrtnoj koncepciji u kojoj je spavaća zona na donjoj a socijalna na gornjoj etaži, ali i činjenici da ga je sama uređivala. Interijeri su vlasničina velika strast, ili kako sama kaže u šali, opsesija, tako da uvijek u njega unosi male, a ponekad i veće izmjene.
- Prednost ovakvog koncepta jest da se uvijek možete povući u donji dio stana i odmoriti se u tišini ili pak sasvim obrnuto – ako imate goste te je prisutno više djece, ona okupiraju donji dio – dječju sobu, dok se mi prepuštamo razgovoru s prijateljima u gornjem dijelu stana – objašnjava vlasnica, dodajući kako se na taj način stan pretvara u zonu za odrasle i zonu za djecu. Na prvoj razini nalazi se prostran hodnik iz kojeg se ulazi u dvije komotne spavaće sobe te kupaonicu.
Vizualno se ovaj načelno klaustrofobičniji dio stana, budući je mali i nema otvora prostor povećava stepeništem koje vodi na galeriju, odnosno gornju etažu. Jednim dijelom hodnik je otvoren, zahvaljući galeriji, sve do stropa gornje etaže, što ga čini još zanimljivijim. Preseljenjem u novi prostor obitelj je željela isti sadržaj, ali s više kvadrata, odnosno komocije, a vrt je bio dodatni adut. On u stanu, s obzirom na svoju površinu i činjenicu da se nastavlja na dnevnu zonu, ima ulogu dnevnog boravka na otvorenom.
Taj dojam pojačavaju dvije garniture za sjedenje – jedna za ručavanje, a druga, 'lounge' za popodnevni odmor, čitanje i druženje uz kavicu. Jedan prostor ovdje se sjajno nadovezuje na drugi. Uređenje stana trajalo je četiri mjeseca – kako je riječ o novogradnji nije bilo nekih većih zahvata osim gornje kupaonice gdje se ugrađivala walk-in tuš kada.
Da stan još bviše bude po njihovoj mjeri vlasnici su imali tu privilegiju da sami biraju parket, izgled gazišta i čela stepeništa te odabrali protuklizne pločice za terasu. To im je, budući da vole boraviti u lijepom prostoru, bilo iznimno važno. Uređenjem su htjeli postići ono što im je bitno u životu.
- Cilj nam je bio da se svatko od nas osjeća ugodno i nesputano, te da se nakon radnog dijela dana kada uđemo u stan, ulazimo u njega s osmjehom i prepuštamo se opuštanju u našem domu – kaže vlasnica, dodajući kako je za stil uređenja odabrala onaj koji joj se i inače najviše sviđa, a koji bi se okvirno mogao nazvati skandinavskim. Bitno joj je bilo da se stil odlikuje iskoristivošću prostora i prije svega jednostavnošću.
- Mišljenja sam da se čistim linijama u kombinaciji s prirodnim svjetlošću, te dobrom rasvjetom može postići puno. Ako je bijela boja temeljnam ona je poput platna na kojem sve može dobro izgledati, a na vama je da samo kreirate – smatra vlasnica.
Bijelim i svijetlim neutralnim tonovima te modernim materijalima poput plastike i stakla dodala je akcente u živim bojama te sve dodatno oplemenila prirodnim drvetom i zelenilom. Istovremeno, stan odaje dojam suzdržanosti i živosti, stroge geometrije i oblih podatnih formi – sve to vješto se smjenjuje i stvara elegantan i zavodljiv stilski miks s jakim osobnim pečatom. Uređenje stana toliko je pomno osmišljeno da je gotovo nemoguće primijetiti da ga je radio 'amater', odnosno da nije bio angažiran dizajner.
- Odmah smo znali da ćemo se sami angažirati oko uređenja. Zapravo, uređenje je najljepši dio priče. Još dok smo bili u starom stnau imali ispred sebe tlocrt novog stana, točno smo znali gdje će koji komad namještaja sjesti i koji će se detalji zauzeti određeno mjkesto u novom stanu – objašnjava vlasnica. Sretna je i zadovoljna što je svaki stari komad pronašao svoje mjesto u novom stanu, te ustvari još više došao do izražaja jer je ipak riječ o znatno većem prostoru.
U uređenju joj je pomagao i suprug, koji je s njom birao veće komade namještaja te je bio zadužen za svu tehniku u stanu. Također, aparaturu u stanu uglavnom je on birao. No, ostavio je svoj trag i u kreativnim detaljima jer prekrasne uvećane crno-bijele fotografije na platnu njegove su autorske snimke.