Gramofonske ploče odavno su, zahvaljujući modernim tehnologijama i općoj dostupnosti glazbe preko interneta, završile u ropotarnici prošlosti. No, mnogi i danas čuvaju svoje fonoteke. Iako ni izdaleka ne bude oduševljenje kao nekada, u posljednje vrijeme može ih se nabaviti u specijaliziranim prodavaonicama (koje ih često i otkupljuju od građana) ili na sajmovima.
Da bi reprodukcija zvuka bila što kvalitetnija, o gramofonska ploča traži da se pridržavamo nekoliko pravila. Tako njezine utore nikad ne smijemo dirati prstima, jer će u njih ući mast s naših ruku, a to će se pri sviranju čuti kao šum. Nadalje, grafonske ploče treba pažljivo čuvati u zaštitnoj foliji i omotu.
Nikad ih ne slažemo jednu na drugu, jer se zbog težine utori mogu oštetiti. Bolje ih je slagati okomito. Prije sviranja treba s ploče očistiti prašinu - katkada je dovoljno samo je lagano prebrisati mekanom krpicom, a neće još naštetiti i blaga mješavina destilizirane vode i alkohola. Treba voditi i računa i o čistoći i ispravnosti gramofonske igle.
>>Moderna varijanta klasične petrolejke