Kreirajući vlastiti idealan prostor za življenje, mahom smo vođeni idejom, ali i potrebom da taj isti prostor bude materijalizirana inačica ugode unutar koje se odvajamo od vanjskog svijeta i gdje smo potpuno "svoji". Tip prostora, prilagođen tlocrt i paleta boja neki su od elemenata nužnih za stvaranje personaliziranog interijera, no odabir materijala koji će oformiti strukturu slagalice svakako je jedan od najvažnijih segmenata identiteta prostora. Drvo kao, vjerojatno, najzastupljeniji materijal u suvremenim interijerima koristi se od pamtivijeka. Budući da je lagano, pristupačno, jednostavno za obradu i da je jedini (građevinski) materijal koji raste prirodno, vrlo se često koristilo i kroz povijest, pa i za konstrukciju same građevine. Drvo je prilagodljivo svakom stilskom smjeru – od klasičnog do suvremenog – i osim što prostore čini toplijima, prirodnijima i privlačnijima, posjeduje i prirodno izolacijsko svojstvo. Odabir boje drveta nerijetko će se vezati uz određeni stil – svijetlo drvo bit će izbor za one s afinitetom prema minimalističkom i vrlo popularnom skandinavskom stilu.
Svijetli se hrast, npr., smatra prikladnim za kuhinje i kupaonice, kao i za kuhinjske radne plohe, dajući dojam svježine i čistoće te ono zbog bolje refleksije svjetlosti vizualno povećava prostor. Možebitno je da će odabir svijetlih tonova drveta uvijek biti favoriziranija i zastupljenija opcija, posebno jer nijanse tamnog drveta prati pomalo i nepopularna "reputacija" opterećivanja i zagušivanja prostora, što je oprečno izgledu kojem današnji domovi uglavnom streme, no ta vizualna "težina" tamnog drveta preokreće se u njegovu korist i upravo se njegova tamna boja diskretno nameće čak kao novi trend, ponajviše zahvaljujući sve većoj popularnosti antikviteta, uglavnom izrađenih od dubokih, crvenkastih vrsta drveta. Tamni orah, hrast, mahagonij, tikovina gotovo se prirodnim pomakom "uvlače" u interijere – primjerice, paneli od oraha dat će prostoru dojam dramatičnosti (pokrivanjem cijelog ili samo dijela zida stvara se dinamična žarišna točka), dok tamni drveni podovi ostvaruju ravnotežu i kontrast u inače svijetle i pročišćene prostore. Tamno drvo sinonim je za eleganciju i prostoru daje dubinu, luksuz i bezvremensku "privlačnost", a način da se izbjegne vizualno preopterećenje prostora jest kombiniranje ključnih tamnih komada namještaja s "lakšim" elementima, poput presvlaka, tepiha i sl. Tamno se drvo odlično uklapa jednako u tradicionalne kao i u moderne prostore dajući iznimnu fleksibilnost dizajnu.
Korištenje tamnog drveta u suvremenom dizajnu naglašava njegove linije, a posebno su upečatljive kombinacije sa staklom (primjerice stolovi). Dizajnerski namještaj izrađen od oraha poseban je izazov jer zahtijeva promišljenost i pažnju kako bi se osiguralo da uzorak na svakom rezu funkcionira kao cjelina, no rezultat je jedinstvenost i ljepota svakog komada.
Svestranost tamnog drveta čini ga izvornom bazom za svaku prostoriju u domu te ovisi o afinitetu u kojoj će mjeri biti zastupljeno i na koji način. Nameće se pitanje zamjenjuje li tamno drvo svijetlo. Upravo suprotno – kombiniranje tamnog i svijetlog drveta daje interijeru efektan i eklektičan dojam ako je dobro osmišljeno, čime se u prostor unosi ravnoteža, ali i zanimljivost. Drvetu kao materijalu, u bilo kojoj varijanti, izvedbi i boji, gotovo je nemoguće ne ostati vjeran.