Prvi zimski mjesec obično prolazi u znaku blagdanskih biljaka pa ne čudi da su u ovo vrijeme među biljkama najpopularnije božićne zvijezde i božićni kaktusi. Ako ste ih nabavili i čini vam se da ne napreduju, ili čak da propadaju, stavite ih na svijetlo mjesto s temperaturom od oko 20 stupnjeva. Previsoke temperature uzrokovale bi sušenje vrhova i uvijanje lišća. Preniske temperature i hladni propuh uzrokuju opadanje lišća i cvjetova i propadanje biljke. Za vrijeme dok cvjetaju, božićni kaktus, božićna zvijezda, ciklame, azaleje i mnoge druge sobne biljke važno je tjedno prihranjivati tekućim gnojivom.
Pri presađivanju sobnih biljaka, koje je bolje ostaviti za proljeće ako nije nužno, pazite da im ne oštetite korijenje. Ako je korijenje isprepleteno u loncu, nježno ga razdvojite. Presadite u novu, veću posudu i koristite kvalitetnu zemlju. Ne zaboravite na drenažu, uvijek birajte posude koje na dnu imaju rupice.
Ono što možda ne znate, a prilično je bitno za prezimljavanje sobnih biljaka, promjena je pozicije. Zimi premještamo sobne biljke na južne i zapadne pozicije, a možemo im i osigurati dodatnu rasvjetu. U tu svrhu korisne su i prikladne žarulje crvenog i plavog spektra.
Zbog niske vlažnosti zraka u grijanim prostorijama primjećujemo da nekim biljkama počnu žutjeti i smeđiti vrhovi ili rubovi listova. To se može smanjiti ili spriječiti ako se biljke ne postavljaju na police iznad radijatora. No ako za to nismo pronašli drugo prikladno mjesto, pomažemo si tako što na radijator stavimo mokar ručnik.
A što u prosincu s biljkama koje ostaju vani? Za prezimljavanje nekim biljkama potrebno je puno svjetla i temperatura od 5 do 10 °C te suh i prozračan prostor: lovor, oleander, eukaliptus, banksija, afrički ljiljan, agava, kamelija, banana, mandibula, krumpirov grm, kasija, plumbago, bugenvilija tibouhina i kladivnik, gazanija, kufeja, lobelija, mimulus, verbena. Viša temperatura (20 – 23 °C) i puno vlage potrebni su dipladeniji i hibiskusu. Za jaču otpornost tijekom zime biljke se jačaju povremenim prihranama tekućim gnojivom.