Za dobivanje bespovratnih sredstava za obnovu obiteljske kuće građani više neće trebati opsežnu i skupu projektnu dokumentaciju ni plaćati cjelokupan iznos obnove.
Zahtjev će se predavati direktno u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a energetski certifikat morat će izraditi isključivo ovlašteni certifikator s liste Fonda.
To su najvažnije novosti koje donosi izmjena Programa za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. (s detaljnim planom za razdoblje do 2014. do 2016.) koja je usvojena na sjednici Vlade 26. ožujka 2015. Spomenuta izmjena omogućit će da Fond početkom travnja objavi natječaj i da krenu prijave. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost osigurao je 71 milijun kuna za energetsku obnovu 10.000 kuća.
– Na osnovu iskustva na energetskoj obnovi kuća od prošle godine odlučili smo promijeniti Program kako bi bio pravedniji i omogućio svima iz bilo kojeg dijela Hrvatske da se prijave. Prošle se godine, naime, pokazalo da je svega 180 od 555 gradova omogućilo svojim građanima da se prijave za energetsku obnovu obiteljskih kuća, a to nije pravedno. Najvažnija je izmjena ta da od ove godine prijava za obnovu kuće ide direktno u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Tako da građani više neće ovisiti o aktivnosti ili neaktivnosti svojih gradonačelnika i načelnika općina – izjavio je ministar Mihael Zmajlović. Ministar je dodao da je novac osiguran iz europskih fondova i da ga ima dovoljno za sljedećih 7 godina.
Što sve trebate napraviti ako želite energetski obnoviti kuću uz subvenciju Fonda, saznajte na Zelenoj zoni Zagrebačke banke.