Biljke najčešće stradavaju zbog štetnika i bolesti (virusa , bakterija …) ali ponekad i zbog nekih drugih razloga. Trenutno su najveća prijetnja visoke temperature. Iznimno visoke temperature loše će utjecati na biljke koje imamo u vrtovima i na balkonima. Biljke će doživljavati takozvani temperaturni stres, a posljedica je njihovo zaostajanje u rastu i razvoju.
Zbog visokih temperatura dolazi do slabijeg oprašivanja i zametanja plodova, plodovi se slabije razvijaju ili čak otpadaju. Najpoznatiji ojačivači i biostimulatori su aminokiseline i vitamini. Oni utječu na to da biljke budu otpornije u bilo kojoj stresnoj situaciji (velike promjene temperatura, velike kiše, tuča ili ekstremna vrućina…).
Druga stvar je dohrana. Kada biljci dodamo gnojivo, ojača se korijenski sustav što omogućuje optimalan prihvat anorganskih tvari iz zemlje i omogućuje zdraviji razvoj, bujnu i produženu cvatnju a time i bolji urod. Ujedno se povećava otpornost biljaka na stresne situacije. S dodanim vitaminima gnojivo omogućuje zdravi i jednakomjeran rast te tvorbu ukusnih i sočnih plodova. Sve vrste povrća zalijevamo hranjivom otopinom svakih 10 do 14 dana.
Da bi umanjili gubitak vode iz tla procesom evaporacije, savjetujemo da se tlo uz biljke prekrije pokošenom travom ili slamom.Na pozicijama gdje su biljke izložene cijeli dan na direktnom suncu najbolje je postaviti sjenila. Sjenila moraju propuštati zrak. Najbolje je da su izrađena od prirodnih materijala poput trstike ili od mreže namijenjene u tu svrhu.