Prezentacijom projekta Urbani vrtovi u prostorima Muzeja suvremene umjetnosti prikazana su ukupna dostignuća projekta kojim su Zagreb i nekoliko drugih hrvatskih gradova dobili svoje društvene zelene oaze nedaleko od središta grada. Predstavljeni su ukupni rezultati projekta od njegova početka do danas kao i planirana realizacija do kraja godine, uz razvojnu viziju u nadolazećem razdoblju.
Dosadašnje aktivnosti u sklopu projekta naišle su na nevjerojatan odaziv i zanimanje građana, što je dalo mnogo razloga za zadovoljstvo njegovim organizatorima – Gradu Zagrebu, dnevnom listu 24 sata i Radiju Kaj.
Budući planovi odnose se na formiranje i uređenje novih gradskih vrtova, ali i razvijanje postojećih. Tako će se u sljedećem razdoblju vrtovi urediti i za osobe s posebnim potrebama, a projekt će se povezati i sa zainteresiranim školama za izgradnju vlastitih povrtnjaka. Planirano je i formiranje grill punktova u zagrebačkim Gradskim vrtovima, organiziranje gastroradionica i različitih izložbi povrća. Također, u suradnji s poznatim umjetnicima, formirat će se interaktivne umjetničke instalacije i organizirati edukativne radionice Uradi sam. Najavljeni su i prvi urbani vrtovi u Osijeku.
Projekt Urbani vrtovi slijedi mnogobrojne primjere svjetskih gradova, a ustupanjem neiskorištenih gradskih parcela zainteresiranim građanima omogućuje se proizvodnja vlastite hrane u srcu grada, čime se zadovoljava stvarna potreba društva za zdravom hranom i antistresnom aktivnošću. Uz mogućnost organskog uzgoja vlastite hrane, Urbani vrtovi idealan su primjer održivog korištenja gradskim zemljištem te potiču na društveno odgovorno ponašanje povezujući sugrađane i cjelokupnu zajednicu.
Prvi gradski vrtovi pokrenuti su 2012. godine u Varaždinu, Ivanić-Gradu i Virovitici, a u proljeće 2013. zagrebački gradonačelnik Milan Bandić donio je odluku o provedbi projekta Gradski vrtovi s ciljem uređenja i opremanja obradivog zemljišta grada Zagreba radi davanja na korištenje bez naknade građanima za organsku proizvodnju hrane. Danas je u Zagrebu uređeno deset gradskih vrtova s gotovo 1500 parcela u gradskim kvartovima, i to:
1. Gradska četvrt Novi Zagreb – zapad, Čavoglavska ulica (120 vrtnih parcela)
2. Gradska četvrt Novi Zagreb – istok, Ulica Nikole Andrića (223 vrtne parcele)
3. Gradska četvrt Novi Zagreb – istok, Ulica Nikole Andrića (66 vrtnih parcela)
4. Gradska četvrt Sesvete – Senjska ulica (102 vrtne parcele)
5. Gradska četvrt Peščenica – Žitnjak, Ulica I. gardijske brigade Tigrovi (92 vrtne parcele)
6. Gradska četvrt Trnje – Savica, ulica Prisavlje (62 vrtne parcele)
7. Gradska četvrt Stenjevec – ulica Stenjevec (403 vrtne parcele + 34 vrtne parcele)
8. Gradska četvrt Stenjevec – Savska opatovina I. odvojak (55 vrtnih parcela + 6 vrtnih parcela)
9. Gradska četvrt Sesvete – ulica Rimski put (65 vrtnih parcela)
10. Gradska četvrt Novi Zagreb – istok, Ulica Karela Zahradnika (33 vrtne parcele).
Ciljevi projekta Urbani vrtovi odnose se na poticanje korištenja javnim prostorom u svrhu uzgoja jestivih kultura te senzibilizacije i edukacije šire stručne javnosti o temi urbanih vrtova i uzgoja hrane u urbanom okruženju. Usto, projekt ima i važnu društvenu ulogu, budući da se građanima, uz koristan rad vrtlarenjem i proizvodnjom povrća za vlastite potrebe, pruža i mjesto za druženje i rekreiranje te provođenje vremena i opuštanje u prirodi.
Važnost projekta Urbani vrtovi prepoznali su i Pevec, Zagrebačka pivovara, Toyota, PBZ, Šafram, Samoborka, Ravlić i Eko taxi, koji su, kao prijatelji projekta, svojom velikom potporom pridonijeli organizaciji uređenja zajedničkih dijelova gradskih vrtova te cijelom nizu zelenih akcija diljem Zagreba i Hrvatske