spas u zadnji čas

Tko ne voli tulipane? Evo što možete učiniti ako ste zakasnili sa sadnjom

lukovice
Thinkstock
29.02.2024.
u 12:27

Osim dobro pripremljenog tla bitno je da su lukovice zdrave, neoštećene i bez mrlja, dovoljno velike te da ih pravilno posadite – uronite ih u iskopanu jamicu u zemlji prstima ili posebnom sadilicom za lukovice tako da im vrh bude oko 10 cm ispod razine tla

Tko ne voli prizor rascvjetanog, šarenog i mirisnog ranog proljeća svome vrtu ili na balkonu? To su doista neprocjenjive žive slike koje svakoga raduju i uljepšavaju mu svakodnevicu, zar ne? Iako su temperature niske, društvene mreže preplavljene su rascvjetalim tulipanima za koje imamo savjete za sadnju za koju je sad idealan trenutak. Prvi vjesnici proljeća, kao i ostale proljetnice koje dolaze u ožujku, travnju i svibnju su nešto što je doista sastavni dio naših života, pa čak i kada ih ne sadimo – jednostavno, šarene latice jaglaca, visibaba, tulipana, đurđica ili zumbula viđamo na svakom koraku.

Foto: screenshot/facebook

Lukovice prvog proljetnog cvijeća sadimo obično u jesen odnosno u listopadu, kako bi mogle procvasti u ožujku. No, ako ste to zaboravili ili ako se u vama pojavila želja da imate u teglama na svome balkonu ili u vrtu prekrasne cvjetove tulipana, nije još sve izgubljeno.

U dućanima je moguće nabaviti lukovice za tulipane i ako zemlja nije zamrznuta, odnosno kad više neće vladati više niske temperature, krenite u sadnju. Ako tulipane sadite u vrt, bitno je znati da lukovice ne sadite u travu, nego u tlo koje je obrađeno – poželjno je da bude sipko i prethodno obrađeno te tretirano kompostom.

Osim dobro pripremljenog tla bitno je da su lukovice zdrave, neoštećene i bez mrlja, dovoljno velike te da ih pravilno posadite – uronite ih u iskopanu jamicu u zemlji prstima ili posebnom sadilicom za lukovice tako da im vrh bude oko 10 cm ispod razine tla. Zakopajte zemlju i po njoj stavite kompost.

Foto: pixabay

Ako se želite dodatno osigurati od glodavaca te si olakšati vađenje i spremanje lukovica nakon cvatnje, zasadite tulipane u plastičnim posudama. Princip sadnje u teglama na balkonu isti kao i za vrt, osim što bi bilo dobro na dno posude staviti drenažni sloj. Neka gredica u koju sadite tulipane bude na sunčanom mjestu i to po mogućnosti ona na koju niste sadili posljednje tri godine bilo koje lukovičasto cvijeće. Ako želite da vam tulipani traju što više, nabavite različite vrste – rane, polurane i kasne, pa ćete tako uživati u njima sve do kraja lipnja, a možda i malo više.

No, nisu u fokusu samo lukovice - jednogodišnje cvijeće odlikuje se ljepotom cvjetova, raznolikošću boja, poneko i ugodnim mirisom. Cvatnja im je duga i bogata, no u sjeni ne postižu ni punu cvatnju ni ljepotu. Unutar jednog vegetacijskog perioda prolazi sve faze rasta i razvoja, od nicanja, vegetativnog rasta, tvorbe sjemena do propadanja u jesen.

Osim iz sjemena, biljke se najčešće uzgajaju iz reznica. Reznice se uzimaju od prezimljenih matičnih biljaka od veljače do travnja. Ukorjenjuju se u gredicama ili posudama u supstratu te se pokrivaju folijom radi bržeg i boljeg ukorjenjivanja.

Foto: Flora magazin

Begonije se najčešće sade u grupama, samostalno ili zajedno s drugim vrstama, a vole sunce ili polusjenu. Podnijet će dulji period vlage ili suše, no tlo im ne bi trebalo biti presuho.

Lijepa kata ili ljetni zvjezdan iz porodice Asteraceae jednogodišnja je biljka koja se zbog svojeg rasta može koristiti kao rezano cvijeće. Cvate od kasnog proljeća do jeseni. Voli sunčana područja, no ne podnosi ekstremne uvjete, najbolje kad je umjereno vlažno. Plavi ageratum krasan je na širokim površinama gredica. Pogodan je za obrube cvjetnih gredica. Cvate od proljeća pa do jeseni u humusnom tlu, ne presuhom ne preteškom, ali na sunčanom položaju.

lukovice
1/8

Lobelia iz porodice Campanulaceae prikladna je za obrube i kao pokrivač tla te za sadnju na balkonima u visećim posudama, a može se kombinirati s mnogo kontrastnih boja. U periodu cvatnje pokrivene su sa mnogo malih, plavih cvjetova, a u vrućim ljetnim mjesecima ima pauzu u cvatnji. Odgovara im humusno tlo i sunčano te polusjenovito mjesto. U pjeskovitim tlima, tresetu postojat će opasnost od sušenja i zaslanjivanja.

Foto: Flora magazin

Neven se sije već početkom ožujka u posude, a cvate do jeseni. Zavisno od sorti sadi se na velike površine ili na obrube. Vole sunčana staništa, ne previše pjeskovita, ali ni previše vlažna. Ima i ljekovita svojstva. Za rezane cvjetove sadi se u travnju na gredice ili u klijalište. Od cvatućih jednogodišnjih biljaka često se sade i celosia, cosmos, dahlia, dianthus, iberis, zinnia, gazania. Kod mnogih vrsta ljetnog cvijeća vrlo je jednostavna berba sjemena. Za to su pogodni neven, mak, iberis, cinija, lijepa kata, suncokret.

Komentara 3

N1
Neretva 1993
13:38 29.02.2024.

Gospodin Vojković,ako ga tako mogu nazvat,sigurno nevoli tulipane.

AL
alen2601
13:20 29.02.2024.

kako vidimo, kašnjenje sa sadnjom tulipana može biti vrlo neugodno iskustvo :)

KO
Kološanin
12:52 29.02.2024.

Što učiniti? Nazovite Hrvoja Vojkovića. On ima iskustva u sadnji tulipana.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije