Ma koliko pazili na njih, osigurali im idealne uvjete i pregledavali ih svaki dan, sobne biljke ipak se mogu "razboljeti". No, to ne znači da im nema pomoći. Primjetite li da je biljka bolesna, prvi, i najvažniji korak je da prestane s prihranjivanjem. Potom je ključno izvaditi je iz tegle i prorahliti zemlju oko korijena.
Ako uočite da je dio korijena počeo gnjiliti ili da je već istrunuo, taj dio odrežite nožem. Dobro bi bilo, ako je to moguće, oštećena mjesta posipati prašinom drvenog ugljena. Biljku tada treba zasaditi u pjeskovitu zemlju i manju teglicu. Do gnjiljenja može doći ako se na lončanici začepi otvor za vodu. Dovoljno je drvenim štapićem napraviti drenažu.
Opadanje lišća često je znak preobilnog ili preoskudnog zalijevanja. Provjerite supstrat u koji je biljka posađena. Smeđe i žute mrlje na listovima mogu nastati zbog prevelike topline. Osjetljivije biljke, poput afričke ljubičice, mrlje će pokazati ako ih zalijevamo po lišću ili ako su previše izložene svjetlu.
Svaku oboljelu biljku, pogotovo ako ju je napao neki nametnik, treba izdvojiti od drugog sobnog bilja. I još nešto, treba i dobro oprati i biljku, a nakon rukovanja s njom i ruke kako se bolest ne bi prenjela na drugo sobno cvijeće.