Štetnici na voćkama

Savijači napadaju gotovo sve voćke u našim krajevima

Savijači napadaju gotovo sve voćke u našim krajevima
Foto: Dom i vrt
1/2
20.04.2013.
u 00:10

Nezreli plodovi padaju, a zreli su puni crva i nisu za upotrebu

Savijači (Tortricidae) najvažniji su štetnici na voćkama. S obzirom na štete koje rade, podijeljeni su u savijače pupa i lista te kožice ploda. Savijači lista i pupa pojavljuju se vrlo rano u proljeće, a već krajem ožujka i početkom travnja napadaju pupove, listove i cvjetove. Štetu čine grizući i zapredajući napadnute dijelove, a nerijetko listovi i izboji ostaju deformirani. Savijači pupa i lista napadaju gotovo sve voćke naših krajeva, a u njih se ubrajaju šljivin savijač pupova te crveni, zeleni i sivi savijači.
I vinova loza
Savijači kožice ploda najvažniji su štetnici voćaka.
– Jabučni savijač (Cydia pomonella) narašireniji je i najznačajniji štetnik jabuke, a uzrokuje otpadanje ranije napadnutih i crvljivost kasnije napadnutih plodova. Štetu čine gusjenice savijača koje ulaze u plodove i hrane se u njima čineći ih tržišno potpuno neiskoristivima.

Voćka propada jer njezinu unutrašnjost izjeda gusjenica jabučnog savijača

– Savijač kožice ploda (Adoxophyes orana) napada jabuku, krušku, šljivu, breskve i marelice. Štetu čine gusjenice grizući površinu ploda.
– Šljivin savijač (Cydia funebrana) najvažniji je štetnik šljive. Štete čine gusjenice prve i druge generacije, ulaze u plod i izgrizaju njegovu unutrašnjost. Uzrokuje otpadanje nezrelih i crvljivost zrelih plodova.
– Breskvin savijač (Cydia molesta) intenzivnim napadima uzrokuju crvljivost plodova.
U savijače se ubrajaju i kruškin, orahov, graškov i drugi savijači, ali i dva najznačajnija štetnika vinove loze – žuti i pepeljasti grozdov moljac...
Učinkoviti i sigurni
Suzbijanje savijača neizostavna je mjera u proizvodnji voća, a s obzirom na to da se insekticidi primjenjuju dva do tri puta važno je da su učinkoviti i povoljnih ekotoksikoloških karakteristika. Insekticid Coragen 20 SC pruža gotovo trenutačan učinak i dugotrajnu zaštitu u različitim uvjetima proizvodnje, što omogućava manji broj tretiranja i bolju kvalitetu proizvoda. Niska doza, 16-20 ml /100 l vode, minimalizira utjecaj na okoliš. Jake je rezidualne aktivnosti i odlične otpornosti na ispiranje oborinama. Suzbija štetnike u svim razvojnim stadijima, a najbolji rezultati postižu se u vrijeme polaganja jaja, dok još nije došlo do intenzivne ishrane na biljkama i prije nego ličinke pronađu adekvatno utočište. Coragen 20 ima nov način djelovanja, blokira mišićnu aktivnost štetnika, što dovodi do prestanka hranjenja, izgladnjivanja i ugibanja štetnika. Lako se širi i na netretirani dio lista i osigurava zaštitu cijele površine. Siguran je za korisnike, odlično kompatibilan pri miješanju s drugim preparatima i bezopasan za korisne kukce. Zbog povoljnog toksikološkog profila i niske doze aplikacije prvi je izbor svih europskih voćara. Njegova svojstva, dugotrajna zaštita i učinkovitost u borbi protiv štetnika čine ga besprijekornim novim preparatom za zaštitu.

NE PROPUSTITE: Osušene mladice koštićavih voćaka neće dati ni plod

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije