LJEKOVIT I AROMATIČAN

Malo poznati adut začinskog bilja: Ljupčac je korisno imati na balkonu

Shutterstock
05.04.2021.
u 10:11

Od davnina korišten kao ljekovita biljka, ljupčac je izrazito vrijedan začin za imati na balkonu

Kada govorimo o začinskom bilju, najčešće će se spomenuti bosiljak, metvicu, matičnjak, ružmarin, peršin ili origano. No, začina koji nas oduševljavaju svojim mirisom, okusom i ljekovitim svojstvima ima toliko mnogo! Znate li koje su dobrobiti ljupčca?!

Osim imena ljupčac, u narodu se koriste i nazivi miloduh, lustik i luštrek. Riječ je o začinskoj i ljekovitoj trajnici jakog mirisa, koja se često uzgaja kao dvogodišnja biljka, iz roda roda ljupčaca (Levisticum) porodice štitarki (Apiaceae).

Od davnina korišten kao ljekovita biljka, ljupčac je izrazito vrijedan začin za imati na balkonu. Poput daleko poznatijeg peršina, ljupčac ima jako diuretičko djelovanje te se koristi kod oboljenja kao što su bolesti želuca i crijeva (nadutost – pogotovo kod djece, kod pojave glista, krčanja, kod slabe cirkulacije krvi u probavnim organima, zatvora, grčeva ili slabog apetita), te problema s edemima, vodenim oteklinama ili otečenih nogu.

Foto: pixabay

Ova biljaka može biti najbolje saveznik osoba koje muče upale mjehura i mokraćnih puteva ili bubrežni kamenci i trebaju pomoć za jače mokrenje ili jačanje funkcije bubrega, ali i onih koje pate od reumatskih bolesti.

1/17

Njegovim zdravstvenim koristima nije ni tu kraj, s obzirom na to da se pripravci ljupčca koriste i kod neredovitih ili bolnih mjesečnica, "slabih živaca", poremećaja rada štitnjače, bolesti srca i kože (pomaže u detoksikaciji kože i cijelog organizma). Od velike pomoći može biti u liječenju glavobolje, migrene, gihta, kašlja, bronhitisa, alergija i bolova u grlu.

Valja napomenuti da ljupčac nipošto nije pogodan za konzumaciju kada su u pitanju trudnice!

Foto: pixabay

Kako ga uzgojiti?

Uzgoj ljupčca nije težak zadatak jer je riječ o biljci koja lako raste. Najlakše bi bilo presaditi ga iz sadnica. Najbolje od sebe će dati na otvorenom, i to na osunčanom mjestu ili polusjeni. Može narasti i do metra i pol te se proširiti do jednog metra. Za razliku od bosiljka koji se mora redovito kidati kako bi ao nove listiće, ljupčac orežite jednom ili dva puta kako bi se na njemu mogli pojaviti novi listovi.

Za svakodnevnu inspiraciju pratite nas i na Instagramu!

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije