Jedna od najpopularnijih sobnih biljki je svakako afrička ljubičica koja cvijeta svojim prekrasnim, nježnim i svilenkastim cvjetovima u bijeloj, ružičastoj, žutoj i ljubičastoj boji čak deset mjeseci u godini. No, mnogima ne polazi za rukom uspješno je uzgojiti, pa često uvene nakon prvog cvjetanja. Saznajte u nastavku teksta u čemu griješite!
Dobro je ljubičice držati na izvoru svjetla – primjerice prozorskoj dasci, no nipošto ne smije biti na udaru direktnog sunca. Također, ne smije biti na pretoplom mjestu – ali svakako ne bi trebala biti ispod 15, kao ni iznad 27 stupnjeva. Kako joj hladnoća često dolazi od tla, dobro je staviti izolaciju u vidu komada stiropora koji će biti između podloge i tanjurića tegle.
Najbolje ju je zalijevati odstajalom vodom koja je sobne temeperature. Preporuča se stavljati vodu u tanjurić, a ne direktno u zemlju. Nakon otprilike pola sata iscijedite višak vode. Kada ljubičica cvate, pazite da ne pretjerujete s količnom vode, jer je tada treba manje nego inače.
Ako primijetite da ljubičica počinje venuti, a redovito ste je zaljevali i na dobroj je poziciji, to znači da ste koristili previše vode te ju presadite. Dakle, zemlja nikako ne bi trebala biti raskvašena.
Požutjeli listovi i izostanak cvjetanja ukazuju na to da ljubičica nema dovoljno svjetla. No ni previše svjetla nije dobro - u tom slučaju pojavit će se točkice na listovima i cvjetovima. Bilo bi dobro okretati teglu s vremena na vrijeme, tako će bolje uspijevati.
Ne brinite ako ne rastu kako ste zamislili – afričke ljubičice su jednostavno vrsta koja će vam, nakon što je nabavite, porasti maksimalno još 10 centimetara.