Prije nego podvučemo crtu i kažemo da je sezona u vrtu, barem što se tiče cvjetnica, gotova, potrebno je odraditi završne radove. Ako sad planirate vrt za iduću sezonu vodite računa o bojama - kontrastno lišće i cvijeće stvara zanimljiviju sliku u vrtu. Tu je i razlika u visini - korištenjem uspravnih biljaka s nižom travom stvaraju se različite razine u vrt što čini krajolik dinamičnijim.
Također, razmislite o vrstama koje sadite, da bi vam vrt tijekom cijele sezone prštao bojama sadite biljke čija sezona cvatnje se izmijenjuje. Na taj način ćete, kad jedna biljka posusatne imati drugu u punom cvatu - od proljeća do kasne jeseni.
Želite li pak imati vrt pun boja i ove jeseni prionite poslu te nabavite jesensko cvijeće koje voli hladnije temperature i još nije kasno za njegovu sadnju. Maćuhica (viola) je definitivno najbolji izbor. Otporna je na zimu. Naraste oko 15 cm. Možete je nabaviti na tržnicama, vrtnim centrima ili cvjećarnicama po vrlo povoljnim cijenama od 3-5 kn I to u mnogobrojnim bojama.
Erika (Erica) je biljka koja voli zimu a optimalna temperature za prezimljavanje je 5 stupnjeva. Volite li imati cvijeće na balkonu početak listopada je pravo vrijeme da ljetne vrste zamijenite zimskima. Erika je dobar izbor. Pernetia (Pernetia mucronata) je grm s bobicama koji podnosi mraz I lijepo ga je vidjeti u vrtu.
Od ostalih radova u vrtu svakako se pobrinite oko travnjaka, osjetljivije biljke malčirajte kako biste ih zaštitili od hladnoće. Uklonite otpalo lišće i grane s tla, prije svega s travnjaka. Ako imate povrtnjak možete posaditi kulture koje prve plodove daju zimi, poput raznih salata, a možete i pripremiti tlo za zimski period kako biste na proljeće imali spremni gredice za sadnju.
Ako ste zasadili mlade voćke ovih dana, pazite na zalijevanje, a ako temperature padnu osigurajte im adekvatnu zaštitu.
Tu je i vrtni alat - da bi vam trajao dobro ga očistite i pohranite na suho mjesto.