U proizvodnji ljekovitog bilja potrebno je u sklopu osmišljenih istraživačkih projekata ispitati mogućnosti i tehnologiju proizvodnje novih, komercijalno zanimljivih, neistraženih biljnih vrsta i unapređivati proizvodnju istraženih ljekovitih biljnih vrsta s ciljem povećanja konkurentnosti na tržištu. Brojne biljne vrste sadrže tvari koje se mogu koristiti u medicinskoj, prehrambenoj i kozmetičkoj industriji. Možda ste naslijedili poljoprivredno zemljište i ne znate što biste s njim? Odlučili ste promijeniti posao kojim se bavite i postati poljoprivrednik ili jednostavno volite provoditi vrijeme na svježem zraku? Kako povezati ljubav prema poljoprivredi s nečim isplativim? Ako pitate dipl. ing. agronomije Vehida Ibrakovića, profesora stručnih predmeta u brodskoj Srednjoj školi Matije Antuna Reljkovića, poznatog graditelja i dizajnera aromatičnih spiralnih vrtova, odgovor je jednostavan – počnite se baviti uzgojem ljekovitog aromatičnog bilja.
Ljekovito i začinsko bilje kvalitetno se može uzgojiti i na malom prostoru kao što je biljna spirala. Ona ne samo da je mali začinski vrt nego i svojim izgledom pridonosi estetskoj vrijednosti te pruža velike mogućnosti u kreativnom vrtlarenju.
– Pri odabiru biljnih vrsta, osim namjene, treba voditi računa i o tome koliko se često upotrebljavaju. Plan samog vrta, odnosno spirale ovisi o prostoru, ali i o raspoloživom vremenu koje se može u njemu provoditi – kaže Ibraković.
Ibrakovićeva priča s aromatičnim spiralnim vrtovima počela je još prije dvadesetak godina u sklopu suradnje s udrugom Rustica iz Zagreba, koja je održala predavanje u Slavonskom Brodu. Kako ističe, spiralni vrtovi postoje otkad je svijeta i vijeka i nije on ni bilo tko drugi od njegovih suvremenika izmislio tu priču. Ranije civilizacije koristile su ih u različite svrhe. Bili su to energetski prostori u kojima su se donosile važne odluke prije odlaska u rat i slično. Maje i Inke govorili su da su spiralni vrtovi preslika nebesa (danas znamo da je naša galaktika doista spiralnog oblika), a tibetanski monasi koriste ih za duhovno napredovanje.
Ibrakovićeva posebnost je aromatični spiralni vrt, jer on je sa svojim učenicima na praktičnoj nastavi u spiralni vrt posadio ljekovito, začinsko i aromatično bilje. Osim što je vizualno lijep, riječ je o prostoru koji vam uz postavljanje staze omogućuje šetnju i jedinstven aromaterapijski doživljaj.
– Da biste uzgajali odabrano bilje poput lavande, lavandina, bosiljka, kadulje, mažurana, miloduha, majčine dušice, timijana, nevena ili kamilice, ne treba vam puno prostora, jer većini biljaka ne treba velik prostor za rast. I mali prostor začinskog biljnog vrta pruža velike mogućnosti kreativnom vrtlaru, a pri odlučivanju koje vrste biljaka uzgajati treba uzeti u obzir koliko često ih upotrebljavamo – objašnjava Ibraković.
Izuzetno atraktivan mali začinski biljni vrt, u kojem se može uzgajati mnogo različitih biljaka, može se postići i spiralnim aromatičnim vrtom. To je pravi ukrasni nasad ljekovitog i začinskog bilja, ali i izvor zdravlja. Riječ je zapravo o povišenim gredicama spiralnog oblika, ograđenom i povišenom prostoru na kojem se može zasaditi jedna ili nekoliko vrsta biljaka. Gredice su uglavnom visine između 15 i 100 cm, otvorene na površini i na dnu.
Povišene gredice velika su pomoć ako je tlo neplodno ili proizvođači imaju zdravstvene probleme koji ograničavaju pokretljivost. Ako je gredica dobro napravljena, može se sjediti na njezinu rubu pri plijevljenju ili zalijevanju biljaka.
– Ljekovito bilje spada među najisplativije kulture, osobito na manjim površinama. Hrvatska je zemlja u kojoj uspijeva ljekovito bilje izuzetne kvalitete s vrlo visokim postotkom eteričnog ulja u biljnoj masi. No odluku o tome koje ljekovito bilje biste uzgajali, najbolje je donijeti nakon analize tla i klimatskih uvjeta u kojima se nalazi zemljište. Kada vrtlar primijeti da vrt napreduje, više mu nisu potrebne riječi da bi ga u to uvjerile – ističe Ibraković.
Izgradnja povišenih gredica je zabavna. Mogu se izgraditi u bilo kojem obliku i od bilo kojeg materijala. Kad se napune plodnim tlom pomiješanim s kompostom, spremne su za sjetvu ili sadnju. Osim ljekovitog bilja, u spiralnim se vrtovima može uzgajati i cvijeće i povrće. Ibraković je dosad izgradio dvadesetak većih i velik broj manjih aromatičnih spiralnih vrtova, jedan čak i na balkonu. Posebno je ponosan na vrt u Borovu naselju, koji je podigao u sklopu projekta u kojem je surađivao s Udrugom žena Vukovara te onaj u arheološkom parku u Visokom, pokraj poznatih bosanskih "piramida".
Svoje znanje i iskustvo Ibraković je objedinio u jedinstvenoj knjizi "Uzgoj ljekovitog, začinskog i aromatičnog bilja: terapija iz jedinstvenog aromatičnog spiralnog vrta". Riječ je o svojevrsnom udžbeniku posvećenom uzgoju i primjeni ljekovitog bilja koji učenicima, studentima i svima zainteresiranima pruža dragocjene informacije o ovoj temi, potičući ih da se i sami okušaju u proizvodnji mirisnih i profitabilnih prirodnih lijekova za jačanje imuniteta.