Zaštitite se

Čuvajte se lopova: uskrsni praznici i vikendi - sezona provala počinje

provale
Foto: Stockphoto
12.04.2014.
u 00:00

Većina je provala pomno planirana, a zabluda je da se krade noću

Prema podacima PU zagrebačke, tijekom prvog tromjesečja ove godine zabilježeno je 440 provala u kuće i stanove. Lani je u istom razdoblju bilo 413 provala, a “sezona” tek počinje. Iako smo skloni vjerovati kako se provale uglavnom događaju pod okriljem mraka, iskustva govore da to više nije zlatno pravilo. Spretni kriminalci spremni su provaliti i ako vas nema samo pola sata, usred bijela dana... Ne nose nužno maske na glavi, izgledaju sasvim obično, a ako ih slučajno vi ili vaš susjed sretnete na stubištu, možda će vas i ljubazno pozdraviti.

Oprezno s porukama

Nijedna ozbiljna provala ne događa se slučajno ili stihijski. Sve je to dio dobro planiranih akcija, ali i pomno praćenih navika stanara. Prije provale lopovi uglavnom sve o vama znaju – kad najčešće izbivate iz kuće i koliko dugo, tko s vama stanuje i kakve su navike ukućana, što se objektivno u vašem domu može naći...Ako im je vaš dom zapeo za oko, naći će stotine načina da prikupe što više njima potrebnih informacija. A odati vas može prazno parkirno mjesto, bezazleno čavrljanje na ulici kad spominjete svoje nakane vezane za putovanje, izlaske, uključena telefonska sekretarica, adaptacija, veći građevinski radovi ili  pak oglasi za prodaju ili kupnju... Tada se očekuje ili da imate novac ili da ćete ga dobiti. Danas se kradu uglavnom novac i zlatnina. Iako lopovi katkad doslovce “počiste” cijelu kuću, najčešće se krade ono što se može brzo i jednostavno skriti ili unovčiti. Rizik s televizorom pod rukom, primjerice, ne isplati se, a i na ilegalnom tržištu malo vrijedi.

Velik broj provala događa se za vrijeme pogreba. Osmrtnica je vrlo konkretan dokaz lopovu koliko dugo neće biti ožalošćene obitelji. Odlično vrijeme za provale su i svadbe, ali i svaka druga prigoda za koju se zna da će stan ili kuća dulje vrijeme biti prazni. I prepun poštanski sandučić pouzdan je znak da ste dulje vrijeme odsutni. 

Uložite u sustave

Dom možete zaštititi različitim sigurnosnim sustavima, a što je najbolje možete se dogovoriti s policijom. Naime, službenici Službe prevencije na zahtjev vlasnika besplatno izlaze na teren, analiziraju slabe točke i daju pismenu “preporuku” za ugradnju tehničke zaštite.

– Ova vrsta kaznenih djela može se spriječiti i otkriti u suradnji policije i građana. Važna je  pravovremena dojava ne samo o “provali u tijeku” nego i kad se uoči bilo što sumnjivo u susjedstvu – ističu u PU zagrebačkoj te dodaju kako policija mora postupati po svakom pozivu, ali i računa na poziv građana, a isto tako štiti interese dojavitelja. 

Razriješenost počinjenih djela je oko 20 posto.  Statistički podaci pokazuju kako je na području grada Zagreba 2011. godine bilo 1346 različitih vrsta provala, 2012. godine 1400, a lani  1714. Broj provalnih krađa je u porastu, stoga još jednom prije odlaska na vikend ili skorašnje praznike razmislite jeste li sve učinili da sačuvate svoj dom i stvari od neželjenih gostiju dugih prstića. 

Naime, osjećaj koji izaziva činjenica da je netko bio u vašem domu i kopao po vašim stvarima često je čak i dramatičniji i neugodniji od činjenice da se lopov okoristio krađom vaših stvari. 

Ključne riječi

Komentara 1

LI
lixeGZ
14:11 12.04.2014.

"odlična zaštita su rolete.....", nije istina! rolete se nadignu i zapriječe se šarafcigerom, tako da imate i na njima štete. dalje radi pajser ili poveći odvijač. unutarnja vrata prema sobama ne zaključavajte, jer bi se mogli šokirati počinjenom štetom (vrata, štok).unatoč činjenici, da svaki državljanin RH prilikom podizanja osobnih isprava na policiji mora ostaviti otisak prstiju, nije vam zagarantirano i daljnje istraživanje provale ni po aspektu otisaka prstiju. jer po njima je provalnik sigurno nosil rukavice... ne znači vam ništa niti otisak veličine i profil cipela, na prozoru ili vratima. uz svu tehniku scanera i pohranjenim otiscima u datotekama, djeluje da fali volje ustanoviti počinitelja. pitanje policije vam glasi: kaj fali, i po tome vjerojatno, odlučuju daljni postupak. lahko vam se dogodi da je za organe reda uz zapisnik sa time stvar u prvi red riješena. apsurd je sljedeći: bez obzira dali vam fali nešto, puno ili ništa, svaki pokušaj provale spada pod kazneno djelo i vrijedno je istrage. tako da nakon provale ipak dosta često ostanete u trošku počinjene štete, koja zna biti i bolnija i veća nego odnešena dobra. tad imate sreće ako ste adekvatno osigurani, samo tko ima u današnjici i krizi viška novaca i za takav "trošak"? već se često borimo sakupljanjem love za režije......meni je provalnik iz sažaljenja, jer nije ništa našal, ostavil 100 kn na stolu. vjerujem da mu je bilo poslije i samome teško i da žali čin.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije