Marie Kondo prvi je put izazvala interes javnosti prilično davno, kada je svjetlo dana ugledala knjiga "The Life-Changing Magic of Tidying Up" koja je svijet osvojila genijalnom idejom organizacije životnog prostora po kategorijama umjesto po prostorijama. Dugo je ova Japanka bila glavni autoritet za urednost doma, a onda joj je popularnost splasnula, međutim zahvaljujući Netflixovu serijalu "Tidying Up with Marie Kondo" i društvenim mrežama njezina metoda pospremanja ponovno je in, a Marie Kondo doživljava svojevrsnu renesansu. O tome koliki je interes izazvala govori i to što su američki centri za prihvat odjeće uočili porast u donacijama nakon emitiranja serijala na Netflixu.
KonMari zapravo nije metoda čišćenja, već pospremanja životnog prostora koja se temelji na minimalizmu i organizaciji po kategorijama. Uključuje šest osnovnih pravila s kojima ćete započeti proces: odlučite da ćete pospremiti svoj stan ili kuću, zamislite kako bi izgledao vaš idealan prostor i lifestyle, prije bacanja ili doniranja predmeta morate im zahvaliti što su ispunili svoju svrhu, pospremajte po kategorijama ne lokaciji, pratite točan red pospremanja, za sve što odlučite zadržati upitajte se veseli li vas doista.
Svaki predmet traži pažnju
Pospremanje se odvija po kategorijama koje morate pratiti točnim redom kako slijedi: prvo se pozabavite odjećom, zatim knjigama, potom papirima, pa raznim predmetima koji vas okružuju i na kraju – predmetima uz koje ste emocionalno vezani i koji za vas imaju sentimentalnu vrijednost.
Ne morate se već unaprijed bojati da je cilj ovog procesa da se riješite stvari koje vam puno znače, riječ je o tome da ćete proći sve, znati što točno imate i zadržati ono što vas veseli i što vam zaista treba. Pospremanje morate pratiti po kategorijama jer ih je Marie tako osmislila da se do kraja procesa naviknete na metodu pitanja samog sebe o svakom predmetu koji planirate zadržati. Na kraju procesa točno ćete znati što zadržati, a što odbaciti. I ono najbitnije, te ćete metode i principe primijeniti na sve buduće stvari u svom domu.
Kondo savjetuje da organizaciju prostora započnete prvom kategorijom – odjećom. To ćete napraviti tako što ćete svu odjeću iz ormara i ladica staviti na jedno mjesto (primjerice krevet). Potom krenite s odjećom koju je lakše procijeniti – sigurno imate neke stvari za koje ste sigurni da ih želite baciti ili donirati. Naravno, u procesu će se pojaviti i stvari za koje nećete biti toliko sigurni, ali morate vjerovati da će se vaš "osjet" biranja "izbrusiti" kako budete napredovali po kategorijama. Jednom kada ste odlučili što ćete zadržati, a što pustiti, odjeću ponovno složite u ormare i ladice.
Tijekom pospremanja pokušajte zamisliti kakav život želite živjeti i što je sve potrebno da se to ostvari. I obavezno zapamtite, ovdje nije riječ o brzinskom pospremanju koje ćete obaviti u jedan dan. Dajte si vremena koliko je potrebno, ovisno o mjestu gdje živite, koliko stvari imate te veličini životnog prostora.
Iako je KonMari metoda sveobuhvatna, možda je najviše interesa izazvalo specifično slaganje odjeće. Zapravo je riječ o slaganju odjeće koju ćete onda lako organizirati; umjesto slaganja na hrpu (ili hrpe) koja će biti nepregledna i na kojoj možete vidjeti samo gornje komade odjeće, odjeću ćete složiti vertikalno i točno vidjeti što posjedujete uz minimalno zauzimanje prostora.
Marie Kondo svoju je konzultantsku tvrtku pokrenula s 19 godina, a danas se nalazi među 100 najutjecajnijih ljudi prema časopisu Time. Njezine knjige odmah se rasprodaju, a svaki njen video postaje pravi okidač za binge watching. Ako razmišljate o predblagdanskom pospremanju doma, Marie Kondo ima odlične savjete uz koje ćete u cijelom procesu i uživati. Sigurno ste čuli da je poželjno prakticirati zahvalnost svakodnevno jer se time postiže osjećaj zadovoljstva. Marie Kondo otišla je korak dalje i istaknula je da bismo domu prije pospremanja trebali odati počast. Također, vrijedi zahvaliti svim stvarima kojih se rješavamo na tome što su nas sve vrijeme vjerno služile. Prije čišćenja odvojite nekoliko minuta da sjednete i razgledate prostoriju, zamislite je u budućnosti i osjetite emocije koje osjećate u čistom i urednom, budućem domu.
Nema više nereda
Posebnost metode Marie Kondo je u tome što mnogi tvrde kako se poslije jednog velikog pospremanja nered više nikad nije vratio u njihov dom i život. Marie to objašnjava ovako:
"Kad završite s pospremanjem kuće, život će vam se dramatično promijeniti. Kad iskusite kako je imati uistinu urednu kuću, osjetit ćete da je vaš svijet postao svjetliji. Više nikada nećete ponovno imati nered. To nazivam čarolijom pospremanja. A učinci su iznimni. Ne samo što više nikada nećete biti neuredni, nego ćete doživjeti i novi životni početak. To je čarolija koju želim podijeliti sa što više ljudi."
Ako ste spremni isprobati ovu metodu, trebate znati da se svi predmeti dijele u kategorije. Razvrstajte odjeću u četiri kategorije: prodaja, donacija, popravak, reciklaža. Pregledajte svako mjesto na kojem držite odjeću, uključujući ormare, košare, perilicu i sušilicu, hrpu za glačanje, pa čak i odjeću koja je bila spremljena za drugo godišnje doba. Pokušajte grupirati svoje predmete u potkategorije prilikom stavljanja na hrpu, kao što su čarape na jednu stranu, majice na drugu, haljine na treću stranu itd. Jednostavnije je početi s košuljama i bluzama prije nego što prijeđete na hlače i suknje, čarape i donje rublje. Uzmite svaki predmet u ruke i primijetite kako se osjećate. Izaziva li predmet radost? Je li vam je srce poskočilo, jeste li se osmjehnuli? Treba napraviti i posebnu hrpu s natpisom "nisam siguran, trebam isprobati" te na kraju napraviti malu modnu reviju pred ogledalom prije donošenja konačne odluke. Isti vrijedi i za sve druge kategorije.