Stiglo nam je ono doba godine kada koristimo svaku priliku da bismo nešto "bacili na roštilj". Nije to samo zbog fine hrane, roštilj je svojevrsni ritual koji zahtjeva dobru pripremu, veselo druženje i dobru zezanciju. No, ono što ostane kad se hrana pojede i gosti odu nikom nije drago. Pričamo, dakako o čišćenju. Zato vam donosimo savjete uz čiju pomoć ćete uvijek imati spremnu rešetku.
Ako vam se rešetka toliko zapekla od zadnjeg pečenja nemojte je ribati - najefikasniji način za uklanjanje skorenih zmazanoća jest da ju posatvite na vrlo jaku vatru i pričekate da visoka temperatura doslovno istopi nakupljene prljavštine.
Sjajan trik za čišćenje roštilja jest taj da nakon pečenja, prije nego li se rešetka ohladi, ju pokrijete u vodu natopljenim starim novinama. Ostavite tako pola sata - para će učiniti svoje ostavljajući rešetku čistom.
Ako je prljavštitna jako tvrdokorna morat ćete uprljati ruke - nabavite izdržljivu žičanu četku i ribajte dok niste zadovoljni rezultatom.
Prije nego li krenete pripremati novi roštilj, svoju očišćenu rešetku premažite debljim slojem masnoće. Ne brinite, višak će se otopiti, a rešetka će biti zaštićena od nakupljanja ostataka.
Imate li roštilj na otvorenom, potrudite se da ga uvijek držite zatvorenim i zaštićenim od atmosferilija, na taj način znatno ćete uštedjeti vrijeme utrošeno na taj dosadni posao.