Početak proljeća, kada dani postaju sve duži i svjetliji, a noći kraće, veselije i toplije, proslavljen je u egzotičnom restoranu Byblos u samom središtu Zagreba, uz tradicionalnu libanonsku hranu i piće. Za ugodnu i zabavnu atmosferu ovih 32-ih egzotičnih Inspiracija pobrinule su se idejna začetnica Anita Vukušić Crevar i moderatorica Jana Fabijanić. Ovo društveno-kulturno događanje koje se održava jednom mjesečno, izvrsna je prilika za stjecanje vrijednih životnih saznanja, kao i odlična prilika za društveno umrežavanje i upoznavanje s osobama iz različitih područja djelovanja i angažiranosti.
Vlasnica restorana u Teslinoj ulici Farah Khalil čije ime na arapskom znači sreća, rođena je Libanonka koja se zbog ljubavi preselila u Hrvatsku. Nazvala je restoran prema svom rodnom gradu, a otvorila ga je jer joj je nedostajala domaća kuhinja, pa kada već kuha za obitelj, mislila je, zašto ne bi kuhala i za druge koji su upoznati ili se tek žele upoznati s libanonskim delicijama.
Panelisti proljetnih Inspiracija bili su bračni par Petra Belković Taylor i James L. Taylor.Petra je izvršna direktorica Europskog centra za pručavanje rata i mira (ECSWP), doktorirala je komparativnu književnost na Sveučilištu Harvard, specijalizirala je suvremenu južnoslavensku književnost, usmenu južnoslavensku književnost, modernu američku književnost i višejezične književnosti u Sjedinjenim Državama. Istražuje sjecište književnosti i filozofije te književnosti i mirotvorstva. Zanimaju je pitanja književnosti kao fenomena koji nas uči kako živjeti jedni s drugima, povezanosti i nepovezanosti nacionalizma i književnosti te pisaca u egzilu.
James je direktor međunarodnih programa u ECSWP-u i profesor filozofije i studija mira i sukoba. Doktorirao je filozofiju na Sveučilištu Boston. Specijalizirao se za „etiku transformacije“ na političkoj, vjerskoj i osobnoj razini te za mogućnosti pomirenja koje pruža interkulturalni i međureligijski dijalog. Richard Kearney i James urednici su knjige „Hosting the Stranger: Between Religions“ koja ispituje mogućnost transformacije kroz dijalog između pet glavnih religijskih tradicija: kršćanstva, islama, judaizma, hinduizma i budizma. Urednik je posebnog izdanja časopisa „Philosophy and Social Criticism“ na temu “Heidegger i politika“, a objavljivao je o duhovnosti i etici u „New Arcadia Review“ i „International Studies in Hermeneutics and Phenomenology“.
Osobna iskustva, kao i iskustva drugih ljudi u Hrvatskoj i regiji, potakla su ih da pobliže razmatraju teme rata i mira. Dovode američke studente u Hrvatsku, jer smatraju da je susret s drugim kulturama prilika za osobni rast i da potiče učenje i dublje razmišljanje o suštinskim i površnim životnim pitanjima.
Osnovali su Europski centar za studije rata i mira najprije u suradnji s Gordon Collegeom kojega su zajedno pohađali i na kojem je James bio profesor filozofije i studija rata i mira. Kolegiji koje nude su iz područja filozofije, književnosti, političkih znanosti, teologije, mirovnih studija, povijesti, sociologije, međunarodnih odnosa.
S vremenom su počeli surađivati i s Boston Collegeom, Loyola Marymount Universityem u Los Angelesu, Harvard Universityem, Boston Universityem...
Od ovoga semestra surađuju sa Sveučilištem VERN'. Trenutno četiri studenta s VERN'a pohađaju njihov program zajedno s američkim studentima i s Fakultetom za filozofiju i religijske znanosti, s kojeg jedna studentica sluša kolegij „Philosophy of Peace and Hospitality“.
Nakon panelista s porukom mira, uslijedila je prava plesna poslastica. Atmosferu je do usijanja dovela mlada i zanosna orijentalna plesačica Lea Milanović umjetničkog imena s porukom Warisa Lie (War Is Lie). Umijeće 14-godišnjeg vježbanja i plesanja, umjetnica je pokazala plešući belly dance egipatskog porijekla.