Usputni pogled na zvanjski izgled zna biti jako varljiv. I sami smo se na trenutak zavarali našavši se u jednoj bračkoj kali u kojoj se, iza desetljeća starih, smeđe obojanih drvenih ulaznih vrata, krije kompleks apartmana koji slobodno mogu konkurirati za jedan od ljepših na hrvatskoj obali. Ulaskom u jedno u nizu tradicionalnih supetarskih dvorišta otvara se pogled na, praktički, još jednu uličicu samu za sebe, u kojoj su na tri etaže smještene četiri pitoreskne kamene kućice, konoba, ljetna kuhinja i bazen.
Prije gotovo dvedeset godina godina na tom su se mjestu nalazili vremenom načeti i trošni ostaci imanja čija povijest seže još u kraj 19. stoljeća. Bile su tamo tek jedna kuća i konoba te nekoliko pomoćnih, gospodarskih objekata.
Vlasnici su odlučili renovirati svoju djedovinu te jedan dio namjeniti za iznajmljivanje turistima. Radovi su trajali šest godina. Ideja je bila da bude što manje zadiranja u originalni raspored objekata te da sve što već ne može ostati autentično, izgleda što više tako.
- Najvažnije nam je bilo da sve što možemo pokušamo ostaviti što prirodnijim i ‘otočkijim’. Tako smo na nekim djelovima uspjeli očuvati stare kamene i drvene dijelove, a ondje gdje to nismo mogli, koristili smo isti materijal kojeg smo morali zamijeniti. Htjeli smo da sve ispadne što rustikalnije i jednostavnije - ističe vlasnik.
Ideja pri uređenju je bila dobiti što jednostavniji i prozračniji interijer. Od boja tako dominiraju natur bijela na većim površinama, a detalji su plavi. Zanimljivo, kamen od kojeg su oblagane kuće i podovi benkovački je, a ne slavni brački. S obzirom na to kolika se površina morala pokriti, odluka je pala na nešto jeftiniju varijantu.
- No, vodili smo računa o slaganju kamena tako da ispadne onako kako se nekad radilo. Postavljane su tako tri dimenzije kamenih ploča, a to su nam radili domaći ljudi jer samo oni to znaju napraviti onako kako treba. Tako su, primjerice, kameni zidići ispred ljetne kuhinje, koji služe za sjedenje, rađeni bez ikakvog veziva baš kao što su se nekad radili suhozidi - objasnio je.
I dio namještaja uspjelo se sačuvati pa se tako u konobi nalaze ormari koji su već promijenili nekoliko generacija vlasnika. Ovi aktualni igrom slučaja već se godinama bave trgovinom namještaja, no bez obzira na to, nisu se odlučili nakrcati interijer modernim ni luksuznim komadima.
- Stare ormare od bake i dide odlučili smo zadržati i samo ih malo obojili ne bi li ponovno živnuli, no neke komade u konobi, poput sofa, fotelja te blagovaonskog stola morali smo kupiti. Ni u apartmanima nismo htjeli pretjerivati. Konoba i ljetna kuhinja ostale su na mjestu i danas imaju istu funkciju kakvu su imale stoljeće prije, osim što su, naravno, ljepše opremljene - napominju vlasnici.
- U konobi smo samo dodali kamin i obložili pod keramikom jer je tu prije bio obični šljunak. Zidovi su ostali originalne debljine od 70 cm, no stavili smo nove fuge - kažu.
I drvene površine prikladne su tradiciji te klimi najvećeg hrvatskog otoka. Vila Belvedere nalazi se u drugoj zoni zaštite okoliša i vlasnici su se kroz uređenje trudili maksimalno osloniti i inspirirati tradicijom i lokacijom.
- Glavno drvo koje smo koristili bio je ariš koji najbolje podnosi ovo podneblje, a uz njega ima još nešto jelovine. Osim što smo težili prirodnim materijalima, išli smo i na štednju energije i napravili sustav za solarno grijanje pa na taj način štedimo i prostor, ali i novac.
Najefektniji dio eksterijera svakako je bazen. Iako se Vila Belvedere nalazi tek 300-tinjak metara od kristalnog bračkog mora, gosti se jako rijetko odluče na šetnju do plaže.
“Zapadnjacima” su bazeni puno draži pa se posljednjih godina kod nas vrlo teško iznajmljuju smještaji koji ga nemaju u ponudi.
- Taj dio vanjskog prostora ostao nam je neiskorišten i dugo smo razmišljali što s njim napraviti . Ispočetka smo mislili da nema smisla graditi bazen s obzirom na blizinu mora, ali ispao je to pravi potez jer se naši gosti gotovo ne miču iz apartmana te uz bazen uživaju u zvukovima kokošiju naših susjeda - ističu.
Najčešći gosti su donedavno bili Britanci, ali posljednjih par godina prednjače skandinavske obitelji ili čak više njih koje onda zajednički iznajme cijeli kompleks.
- Naši gosti oduševljeni onim što ih dočeka. Najljepša nam je pohvala bila kad su nam rekli da im sve ovo izgleda ljepše nego na slikama koje su postavljene na našim internetskim stranicama- zaključili su vlasnici.
A joj...ocajne fotografije....sa mobitelom fotkano. Dajte nekom fotografu 100 eura da vam to pofotka kak spada