Biljka za sve bolesti, kako često zovu samoniklu korovsku biljku gospina trava upravo je zbog te svoje osobine omiljena ne samo u našim krajevima nego po cijelom svijetu. Zbog svojih je intenzivno žutih cvjetova gospina trava (poznata i kao kantarion) ime dobila po grčkom bogu Sunca Hiperionu, a mnoge drevne kulture su je koristile u slavljima i obredima u vrijeme solsticija. Otac farmacije Paracelsus, govorio je o kantarionu kao cvijetu koji tijekom ljeta skuplja sunčeve zrake da bi ih dao u tmurnim mjesecima.
Raste na livadama i u šikarama te uz rubove šuma i to po gotovo cijelome svijetu – od gotovo cijele Europe, preko Kine i Sjeverne Afrike, pa sve do Australije i Novog Zelanda. Može dostići visinu do 1 metra, a cvijeta od maja do rujna, a ako od njega želite dobiti najviše ljekovitih svojstava, ona ga treba brati sredinom srpnja.
Možete ju i sami uzgojiti – razmnožava se dijeljenjem starijih busena ili preko presadnica te nije zahtjevna za održavanje jer dobro podnosi visoke temperature, sušu, ali i hladnoću. Može se uzgajati na svim vrstama tla, osim močvarnog.
Naročito uspješnom gospina trava se pokazala u liječenju depresije, opeklina, rana, proljeva, bolesti urinarnog trakta i čira na želudcu. Kao lijek koristi se u suhom obliku (pripravak za čaj), kao ulje i kao tonik.