Rod se sastoji od preko 100 vrsta i kultivara. Većina kultiviranih vrsta potječe iz Kine, ali se također pojavljuje u Africi, na Madagaskaru, u južnoj Aziji i Južnoj Americi, gdje ima puno tropskih i suptropskih vrsta buddleje. Ova biljna vrsta se sastoji od zimzelenog i listopadnog grmlja, a manjim dijelom od drveća nižeg rasta, uglavnom kratka vijeka.
Buddleja davidii je vrlo popularna biljna vrsta, koja brzo raste i lako se uzgaja, s obzirom na to da je vrlo skromna glede tla pa uspijeva i na suhim, siromašnim tlima. Tolerira i gradska zagađena i alkalična tla. Nazvana je prema francuskom misionaru jezuitskog reda Pereu Armandu Davidu, koji ju je doveo u London u 19. stoljeću iz Kine. Najčešće se sadi na gredice.
Buddleja ima male cjevaste cvjetove intenzivna mirisa, koji se pojavljuju u gustim klasovima na vrhovima grana ili kadšto u manjim skupinama uzduž grane. Raspon boja ide od ružičaste, svijetloljubičaste, purpurne, narančaste do žute. Listovi su kod većine vrsta zašiljeni, na naličju obično valoviti i rastu u suprotnim parovima.
Primjena: najčešće se sadi na gredice, balkone i terase, uz vrtne staze, na krovni vrt.
Napomena: Točan naziv je Buddleja iako se ustalilo i često se piše Buddleia prema botaničaru i rektoru Essexa iz 17. stoljeća Adamu Buddleu. Ova biljna vrsta je magnet za leptire i muhe koje vole obilaziti mirisne cvjetove koji mirišu na med i bogati su sokom. Možete ih posaditi uz stazu gdje će širiti divan i zamaman miris.