Ako se dogode propusti tijekom gradnje niskoenergetskih ili pasivnih kuća, u objektu će se javljati plijesan, kondenzacija, što posljedično izaziva uništenje izolacije i gubljenje energije.
Nadalje, dolazi do povećanje potrošnje energenata, bit će se više prašine pa samim time i bakterija. Živjeti u takvom objektu vrlo je opasno i nezdravo.
- Posljedice loše izvedenog objekta su i česte intervencije. Svakih nekoliko godina nužno dolazi do novih adaptacija i sanacija, morat će se koristiti isušivači i odvlaživači, češće provjetravati prostorije te destabilizirati temperaturu što će utjecati na režije - ističe Vanja Brundula, struč.spec.oec. iz tvrtke Vodolim, naglašavajući kako kvalitetno projektiranje i suradnja projektanta i investitora te projektanta i tehnologa i, naravno, izvođača radova tijekom gradnje, rezultira razradom projekta u najsitnije detalje.
Vanja Brundula upozorava i kako je važno predvidjeti i raspored namještaja, rasvjetnih tijela, termostata, utičnica te prekidača. Pametno isprojektirane instalacije znači i manje uštemavanje zidova jer se unaprijed u zidanju postavljaju instalacije te objekt dobiva na kompatibilnosti.
Svako uštemavanje cigle narušava strujanje, zraka odnosno povećava gubljenje topline pa u konačnici povećava režije - zaključuje Brundula.
>>Sve o pasivnim kućama: griju se pomoću sunca, aparata u domu i ukućana