Cvjetni ukrasi

Savjetujemo kako da balkonsko cvijeće što dulje bude lijepo

Savjetujemo kako da balkonsko cvijeće što dulje bude lijepo
Foto: Dom i vrt
1/8
11.06.2013.
u 00:15

Vodi za zalijevanje dodajte specijalna tekuća gnojiva prilagođena pojedinim biljkama

Balkonske su biljke prave cvatuće ljepotice, a sad je s njima puno posla. Unatoč maloj količini zemlje koju dijele sa svojim susjedama u posudama, balkonske biljke mogu bujno cvasti tijekom čitave sezone. Ipak, za to nikako nisu dovoljni samo kvalitetna zemlja i zalijevanje jer su biljkama neophodno potrebna dodatna hraniva i mikrohraniva koja mogu dobiti iz tekućih gnojiva.

Obavezna prihrana

Cvjetovi će biti još gušći i bujniji ako vodi kojom ih zalijevamo jednom tjedno dodamo visokokvalitetno gnojivo Plantella cvet. Plantella cvet jedinstveno je visokokvalitetno tekuće gnojivo, jedino s dodanom organskom komponentom za bujno cvjetanje.

Prednost je što sadrži optimalnu kombinaciju glavnih hraniva i mikrohraniva, a dodanih 11 vitamina i morske alge povećavaju otpornost na stres te daju sjajniji i bujniji izgled sobnim i balkonskim biljkama. Pokusima je dokazano da daje i do 30% više cvjetova od drugih gnojiva na tržištu. Iste karakteristike ima i Plantella list za one koji vole strukturne i zelene nasade ili ljekovito bilje.

Ako se zemlja u koritima slegla pa je ima premalo, po površni dodajte još malo petkomponentne zemlje Plantella balkonia.

Siva plijesan fuksije otklanja se Bio plantellom natur f ili Vivera vertimecom

Za toliko popularne pelargonije i surfinije upotrijebite specijalno gnojivo Plantella za pelargonije ili Plantella za surfinije, koja daju uravnoteženu hranu i omogućavaju da biljka u svakoj fazi razvoja dobije dovoljne količine hraniva.

Zaštita od štetnika

Lisne uši pojavljuju se na surfinijama svake godine. Uzrokuju velike štete sisanjem te ih je nužno i potrebno pravovremeno otkriti. Preporučuje se u njihovoj blizini u korita postaviti Bio plantella male žute ljepljive pločice na koje se uši hvataju. Kada ih opazite na pločicama, temeljito pregledajte cijele biljke. Kad opazite prve uši na listovima ili izbojima, čitavu biljku poprskajte bio insekticidom Bio plantella kenyatox verde.

Bijela uš tretira se Bio plantella kenyatox verdeom

Taj jako učinkovit prirodni insekticid na osnovi prirodnog piretrina iz dalmatinskog buhača upotrijebite protiv uši, štitastog moljca

ili bijele mušice, koji najviše ugrožavaju fuksije, bršljane i verbene, a pojavljuju se i na drugim balkonskim biljkama. Prema potrebi prskanje ponovite više puta. Kod jačeg napada štetnika upotrijebite insekticid Vivera karate zeon.Ako je ljeto vruće i suho, pojavljuju se i grinje koje dovode do bljedila lista te zaustavljanja rasta i cvatnje. Na donjoj strani lista pod povećalom se uočavaju paučinaste prevlake po kojima se kreću sitne grinje. U slučaju da štetnika nismo pravovremeno otkrili, naselit će i cvjetove. Suzbijanje je nužno potrebno akaricidom Vivera vertimec.

Grinje na visećoj pelargoniji rješava Vivera vertimec

U posljednje vrijeme lisni miner sve je češći štetnik surfinija. Gusjenice lisnog minera buše hodnike, prave mine u lišću, ostavljajući epidermu neoštećenu. Prepoznajemo ga po tankim, zmijolikim rovovima unutar kojih su gusjenice. Odrasli insekti uhvatit će se na Bio plantella žute ljepljive pločice jer ih privlači žuta boja. Ako se pojave u manjem broju, dovoljno je napadnute listove ukloniti. Ako je napad jak, najbolje je biljku prskati nekim od sistemskih insekticida.

Bolesti i oštećenja

Ako je biljke oštetila jača bujica vode, tuča ili vjetar, treba ih orezati do zdravih dijelova. Zemlju usitnite, a zatim biljke prskajte prirodnim vitaminskim kompleksom i stimulatorom rasta Bio plantella vita. Kad se nanos osuši, zaštitite ih prirodnim zaštitnim sredstvom na osnovi poljske preslice Bio plantella natur-f. Tako ste učinili sve da se biljke što prije oporave.

Za hrđu na pelargonijama upotrijebite Vivera quadris

Biljke za vlažna vremena treba čistiti jer se na odumrlim dijelovima može pojaviti siva plijesan. Ako je ikako moguće, biljke štitimo od kiše. Jednom tjedno prskajte ih prirodnim zaštitnim sredstvom Bio plantella natur-f, tako ih štitite od raznih bolesti. Ako su se bolesti već pojavile, upotrijebimo Vivera quadris koji djeluje na pepeljastu plijesan, hrđu, pjegavost i plijesni. Hrđa pelargonije jedna je od najopasnijih bolesti pelargonije. Pojavljuje se pri nižim temperaturama, kao što je sada. Inficirane biljke mogu do kraja ljeta ili jeseni potpuno propasti. Prepoznaje se po okruglim pjegicama koje se pojavljuju na gornjoj strani lista, a s donje strane nastaju sitni mjehurići iz kojih izlazi tamnosmeđa prašina, spore kojima se bolest širi. Napada obične pelargonije, dok su viseće i velikocvjetne pelargonije otporne. Suzbijanje je učinkovito ako odmah, čim bolest primijetite, spalite zaražene listove, a biljke poprskate fungicidom Vivera quadris.

NE PROPUSTITE: Biljke zalijevajte ujutro, dok je tlo hladno

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije