Odluka da se 1990. počne ozbiljno baviti uzgojem merkantilnog krumpira za Božu Premuša bila je posve logičan korak i životni put – od malih je nogu pomagao roditeljima u polju, a i mjesto u kojem je odrastao, Belica, tradicionalno proizvodi tu kulturu i po njoj je i poznata u cijeloj Hrvatskoj.
Tradicionalno se i u ovoj međimurskoj općini u rujnu održava festival krumpira. Nikada se profesionalno nije okušao u svojoj struci KV automehaničara i KV vozača, osim za potrebe svoga poljoprivrednog gospodarstva. Na njemu Premuš, osim glavne kulture krumpira, proizvodi i pšenicu i kukuruz, i to zbog plodoreda, te repicu za zelenu gnojidbu.
Glavna kultura na poljima Premuševih je krumpir, a još proizvode pšenicu i kukuruz zbog plodoreda te repicu za zelenu gnojidbu
Da bi uspio obraditi 50 hektara oranica i proizvesti oko 500 do 600 tona krumpira godišnje i brinuti se o svemu ostalom, pomaže mu cijela obitelj.
– Zaposleni smo starija kći Melanija i ja, dok supruga Darinka, zet Josip i mlađa kći Helena pomažu kad stignu jer imaju svoje stalne poslove – govori Božo dodajući da povremeno, kada ne stižu sami sve uraditi, uzimaju seoske radnike. Svaki posao na zemlji nema radnog vremena, pa tako ni Božin.
Premda u poljoprivredi ima dosta problema, Božo bio bi sretan da njegov unuk Josip zavoli zemlju i nastavi se baviti njome
Na imanju se uvijek ima što raditi, a kada je sezona sjetve i vađenja krumpira, Premuševi rade od jutra do mraka. Iako svjesni da uvijek može biti bolje, zadovoljni su svojim poslom. Osobito Božo koji voli zemlju i bez nje ne može zamisliti život.Planovi i želje uvijek postoje, to je sastavni dio posla, osobito ako ste ‘sam svoj gazda’, no Božo otkriva da trenutačno ne namjerava proizvodnju širiti na druge kulture.
– Nove kulture zahtijevaju nova ulaganja, za koja još nismo spremni, a za postojeće usjeve posjedujemo svu potrebnu mehanizaciju – kaže. Svu svoju proizvodnju obitelj Premuš ima ugovorenu – krumpir i pšenicu prodaju tvrtki Dodlek-Agro, a kukuruz tvrtki Toni, a nadaju se većoj proizvodnji nakon što su uveli navodnjavanje.
>>Ustaju u šest ujutro, a ljeti, kad ima najviše posla, rade i do ponoći